لتونی استفاده از زبان روسی را محدود می کند

لتونی استفاده از زبان روسی را محدود می کند

۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - لتونی که پیشتر جزیی از خاک شوروی سابق بود، در پی محدود کردن استفاده از زبان روسی برآمده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - وزارت دادگستری لتونی از طرحی برای محدود کردن استفاده از زبان روسی در این کشور که پیشتر جزیی از خاک شوروی سابق بود، خبر داده است.

خبرگزاری «بالتیک نیوز» غروب دوشنبه به وقت تهران گزارش داد که «جانیس بردانس»  وزیر وزارت دادگستری لتونی گفته در حال کار بر روی اصلاحاتی در قانون برای محدود کردن استفاده از زبان روسی در محیط های کاری و اماکن عمومی است.

بردانس در توجیه این طرح گفته است که این در نتیجه همه پرسی است که در فوریه ۲۰۱۲ برگزار شد و طی آن ۷۴.۸٪ از رای دهندگان استفاده از زبان روسی به عنوان زبان دوم لتونی رای منفی دادند.

وزیر دادگستری لتونی مدعی شده که استفاده همزمان  از زبان های لتونی و روسی در ارائه خدمات پیامدهای منفی داشته و به زبان لتونی لطمه می زند.

لتونی توسط روسیه ازمشرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوب شرقی و دریای بالتیک از غرب احاطه شده است. مساحت این کشور ۶۴۵۸۹ کیلومتر مربع است و از کم جمعیت ترین و کم تراکم ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می آید. لتونی پیش تر یکی از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

لتونی مدت هاست به آمریکا نزدیک شده است. در روزهای گذشته، پارلمان لتونی  طی بیانیه ای ، روسیه را کشور «حامی تروریسم» اعلام کرد. اعضای پارلمان لتونی مدعی شدند که روسیه «سال هاست از رژیم ها و سازمان های تروریستی به روش های مختلف، مستقیم و غیرمستقیم حمایت کرده و به حمایت مالی از آن ها پرداخته است.»

به دنبال این اقدام، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که این تصمیم به دلیل «بیگانه هراسی وحشیانه» است و فراد پشت این ایده در پارلمان لتونی را «نئونازی» خواند.

این دیپلمات روس همچنین به لتونی پیشنهاد کرد بر بهبود سطح زندگی جمعیت خود تمرکز کند که «در سال های اخیر به دلیل مسائل اقتصادی و اجتماعی ناشی از روس هراسی حزب حاکم افت کرده است.»

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط