باکو برای کنترل لاچین آماده می شود

باکو برای کنترل لاچین آماده می شود

۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - شهر لاچین براساس توافق سه جانبه در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ به زودی تحت کنترل جمهوری آذربایجان قرار می‌گیرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - آناتولی، لاچین و برخی از روستاهای واقع در مسیر جاده بین خانکندی در قره باغ و ارمنستان، طبق اعلامیه های امضا شده از سوی روسیه- آذربایجان- ارمنستان، تا پایان ماه جاری تحت کنترل دولت باکو قرار خواهند گرفت.

طبق توافق سه جانبه پس از جنگ دوم قره باغ، هم نیروهای روس و هم مردم ارمنی باید از مسیر موسوم به «دالان لاچین» که شامل مرکز شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس است، خارج شوند.

بر اساس اعلامیه ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، جمهوری آذربایجان اعلام کرده طی سه سال جاده جدیدی را در خارج از شهر لاچین بسازد که جمعیت ارمنی قره باغ از آن استفاده کنند. این جاده ۳۲ کیلومتری زودتر از موعد مقرر تکمیل میشود و ارامنه ساکن قره باغ میتوانند از آن استفاده کنند. نیروهای «حافظ صلح» روسی نیز پستهای بازرسی خود را از کریدور قدیمی لاچین به جاده جدید منتقل خواهند کرد.

بنا بر اعلام رسانه های ارمنستانی به مردم ارمنی مستقر در شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس هشدار داده شد که تا ۲۵ آگوست از منطقه خارج شوند. آنان میتوانند در ارمنستان یا خانکندی ساکن شوند.

در همین حال با وجود هشدار به مردم ارمنی مبنی بر عدم سوزاندان خانه ها و محیط زیست در حین ترک منطقه، تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که نشان میدهد برخی ارامنه خانه ها و جنگل ها را به آتش می کشند.

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان روز ۱۲ اوت در یک مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور تاکید کرد که هیچ موقعیت و امتیاز خاصی به ارمنیان قره باغ اعطا نخواهند شد اما حقوق و امنیت آنها توسط دولت آذربایجان تامین خواهد شد.

وی تصریح کرد: ارمنی های مقیم قره باغ باید گامهای درستی برداشته و درک کنند که آینده آنها فقط در ادغام با جامعه آذربایجان است و غیر از این ممکن نخواهد بود. قره باغ از نظر تاریخ، قوانین بین المللی، اقتصادی، جغرافیایی و حمل و نقل بخشی جدایی ناپذیر از آذربایجان است. اگر کسی در قره باغ از امتیازات خاص سیاسی یا استقلال صحبت کند دشمن سرسخت مردم ارمنی است زیرا آنان هیچ موقعیت، استقلال و امتیاز خاصی نخواهند داشت. ما همانگونه که از حقوق شهروندان آذربایجانی حمایت می کنیم از ارامنه نیز به همین ترتیب محافظت خواهیم کرد.

لازم به ذکر است لاچین و روستاهای آن در سال ۱۹۹۲ توسط ارتش ارمنستان اشغال و ارمنی هایی سوریه و لبنان در آن اسکان داده شدند. آذربایجان بارها اعلام کرده بود که این اقدام جنایت جنگی و نقض کنوانسیون ژنو است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط