مسکو: بازرسی آژانس از نیروگاه (زاپوریژیا ) از طریق کی یف خطرناک است
سرویس بین الملل - یکی از مقام‌های روس اعلام کرده که عبور کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا از طریق شهر کی‌یف پایتخت کی‌یف بسیار خطرناک است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - یکی از دیپلمات های ارشد روس امروز (سه شنبه) تصریح کرد که عبور کارشناسان کارشناسان آژانس بین المللی انژری اتمی از کی یف برای بازدید از از نیروگاه هسته ای زاپوروژیا بسیار خطرناک است.
خبرگزاری رویترز گزارش کرد که خبرگزاری های روسیه یک دیپلمات ارشد روس روز سه شنبه به نقل گزارش کردند که  ماموریتی که آژانس بین المللی انرژی هسته ای سازمان ملل برای بازرسی از نیروگاه زاپوریژژیا اوکراین انجام دهد، نمی تواند شامل عبور از کی یف پایتخت اوکراین باشد زیرا بسیار خطرناک خواهد بود.

خبرگزاری روسی «ریانووستی» به نقل از «ایگو ویشنوتسکی » معاون رئیس دپارتمان کنترل تسلیحات و عدم اشاعه هسته ای وزارت خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: « فرض کنید عبور از کی یف چه مفهومی دارد-این به مفهوم آن است که آ« ها برای رسیدن به نیروگاه هسته ای از خط مقدم عبور می کنند. این با توجه به آن که نیروهای نظامی اوکراین یک دست نیستند، خطر بزرگی به همراه دارد».

بر اساس این گزارش، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نیویورک گفت که آژانس ارزیابی کرده است که از ظرفیت لجستیک و امنیتی برای حمایت از هرگونه مأموریت آژانس برای بازدید از نیروگاه زاپوروژیا از طریق عبور از کی یف برخوردار است.

خبرگزاری تاس به نقل از ویشنوتسکی گزارش کرد که چنین مأموریتی شامل وظیفه ای برای رسیدگی به خلع سلاح نیروگاه همانطور که کی یف درخواست کرده است و همانطور که تنها با «تحقق ضمانت های آژانس بین المللی انرژی اتمی» قابل رسیدگی است، نمی شود.

شهردار شهر زاپوروژیا اوکراین خبر داد که صدای چند انفجار در نزدیکی نیروگاه هسته ای زاپوروژیا شنیده شده است.

زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه در اروپا در جریان حمله روسیه به اوکراین به تصرف روسیه درآمد. این نیروگاه در روزهای اخیر مورد گلوله باران قرار گرفته است و مسکو و کیف یکدیگر را به خطر یک حادثه هسته ای متهم می کنند. نیروگاه اتمی زاپوریژیا با ظرفیت ۶۰۰۰ مگاوات حدود یک چهارم برق مورد نیاز اوکراین را تأمین می کند.

به دنبال فضا سازی اخیر رسانه های غربی درباره وضعیت این نیروگاه، «دیمیتری مدودوف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه اخیرا مقامات اوکراینی و کشورهای غربی را به تلاش برای ایجاد فاجعه ای مشابه فاجعه اتمی چرنوبیل در نیروگاه هسته ای زاپوریژیا متهم کرد.

روسیه در  ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه گذشته ) به درخواست کمک جمهوری های دونباس دونتسک و لوهانسک برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی را در اوکراین آغاز کرد و از آن زمان تأکید کرد که به دنبال نازی زدایی و خلع سلاح اوکراین و هدف قرار دادن زیرساخت های نظامی است و به زیرساخت های غیرنظامی این کشور کاری ندارد.

کشورهای غربی با تشدید فشار تحریم های روسیه و عرضه سلاح های سبک و سنگین به کی یف به آتش درگیری ها در اوکراین دامن زده اند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط