افشای سرمایه گذاری شاهزاده ولید بن طلال در شرکت های بزرگ انرژی روسیه
سرویس بین الملل - خبرگزاری رویترز در گزارشی از سرمایه‌گذاری هنگفت شرکت هولدینگ متعلق به یک شاهزاده سعودی در صنعت انرژی روسیه از زمانی که جنگ اوکراین شروع شد خبر داده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، یک شرکت سرمایه گذاری متعلق به ولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر عربستانی، در بازه زمانی بین ماه فوریه تا ماه مارس به شکلی بی سر و صدا بیش از 500 میلیون دلار را در سه شرکت بزرگ انرژی روسیه سرمایه گذاری کرده است.

این شرکت تحت عنوان شرکت هولدینگ «کینگدام» اعلام داشته در تاریخ 22 فوریه دو روز قبل از حمله روسیه به اوکراین میزان 365 میلیون دلار را در شرکت «گازپروم» سرمایه گذاری کرده است.

آنطور که رویترز نوشته است این هولدینگ با سرمایه گذاری در این شرکت های حوزه انرژی روسیه شامل شرکت های گازپروم، روس نفت و لوک اویل، احتمالاً به دنبال کسب دارایی هایی با ارزشی کمتر از ارزش واقعی آنها بوده اما این اقدام در حالی انجام شد که بسیاری از کشورهای غربی پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، تحریم هایی را علیه این شرکت های انرژی روسیه و مدیران آنها اعمال کردند.

عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکنون تلاش کرده اند موضع بی طرفی خود را در قبال جنگ در اوکراین حفظ کنند و برخی از مقامات غربی را که به دنبال منزوی کردن روسیه به بهانه این حمله بوده اند، ناامید کرده اند.

بر اساس این گزارش، شرکت هولدینگ کینگدام در ماه فوریه در رسیدهای سپرده جهانی شرکت های گازپروم و روس نفت به ارزش 1.37 میلیارد ریال عربستان (365 میلیون دلار) و 196 میلیون ریال عربستان (52 میلیون دلار) سرمایه گذاری کرد.

همچنین بر طبق اسناد و مدارک تنظیمی که مورد استناد این گزارش قرار گرفتند، این شرکت همچنین بین ماه های فوریه و مارس سال جاری میلادی 410 میلیون ریال عربستان (109 میلیون دلار) هم در رسیدهای سپرده گذاری آمریکای شرکت لوک اویل سرمایه گذاری کرده است. این شرکت هیچ دلیلی برای هیچ یک از این سرمایه گذاری های مشخص خود ارائه نکرد.

هولدینگ کینگدام که 16.9 درصد سهام آن متعلق به صندوق ثروت حاکمیتی عربستان سعودی به ریاست محمد بن سلمان ولیعهد این کشور است، پیش از این جزئیات سرمایه گذاری های خود را فاش نکرده بود.

ولید بن طلال پس از قمار موفقیت آمیز بزرگی که روی شرکت «سیتی گروپ» در دهه  1990 داشت به شهرت بین المللی رسید و همچنین یکی از اولین سرمایه گذاران شرکت «اپل» بود.

این شاهزاده همچنین با سرمایه گذاری در شرکت های خارجی دیگری مانند «اوبر» و «توییتر» صدها میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط