ترامپ: خروج از افغانستان، تحقیر آمیزترین رویداد تاریخ آمریکا بود
سرویس بین الملل - رئیس جمهور پیشین آمریکا، با تحقیرآمیز توصیف کردن عقب‌نشینی نظامی این کشور از افغانستان، گفت ۸۵ میلیارد دلار از بهترین سلاح‌های جهان را در آنجا رها کردند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا گفت کشورش به دلیل تصمیم عجولانه و بی برنامه «جو بایدن» همتای کنونی خود برای خروج از افغانستان، به شکل بی سابقه ای تحقیر شد.

ترامپ طی بیانیه ای در سالگرد عقب نشینی نظامی آمریکا از افغانستان، اظهار داشت که پس از اینکه بایدن دستور خروج از افغانستان را صادر کرد، ارتش آمریکا نیز ۸۵ میلیارد دلار از بهترین تسلیحات جهان را در این کشور رها نمود.

به نوشته رسانه های آمریکایی، وی در این بیانیه توضیح داد: «فاجعه ای که دقیقا یک سال پیش در افغانستان رخ داد؛ شرم آورترین و تحقیرآمیزترین رویداد در تاریخ ایالات متحده بود. البته اصل خارج شدن [از افغانستان] را نمی گویم، چون در هر حال من کسی بودم که تعداد سربازانمان را در آنجا به دو هزار نفر کاهش داده و تدارکات برای عقب نشینی را فراهم کردم؛ بلکه نحوه خروج را می گویم».

ترامپ ضمن اشاره به کشته شدن ۱۳ نظامی آمریکایی حین روند خروج از افغانستان، افزود: «علاوه بر این، ما بسیاری از آمریکایی ها را در آنجا رها کردیم و بهترین سلاح های جهان را به ارزش بیش از ۸۵ میلیارد دلار به دشمن دادیم. چقدر غم انگیز!».

روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان از زمانی آغاز شد که در فوریه سال ۲۰۲۰ توافقی میان آمریکا و طالبان حاصل شد. ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشت.

خروج جنجالی آمریکا از افغانستان در سال گذشته از همان ابتدا انتقادهایی از تلاش های آمریکا برای تحمیل ارزش ها و سبک زندگی غربی به دیگر کشورها را به همراه داشت. روز گذشته نیز سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه آمریکا در ماجرای خروج از افغانستان آبرویش را به باد داد، گفت که این کشور ظاهراً درس هایش در افغانستان را یاد نگرفته است .

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط