تحلیل تل آویو از جنگ آینده؛ از ضعف احتمال درگیری تا تدوین سند ویژه
سرویس بین الملل - رسانه‌های عبری گزارش دادند که وزارت خارجه تل‌آویو با تدوین سندی ویژه در حال ارزیابی سناریوهای درگیری آینده با مقاومت فلسطین است و احتمال افزایش تنش را ضعیف می‌داند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس -  وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر سندی ویژه تهیه کرده تا بررسی کند که گام های بعدی جنبش جهاد اسلامی فلسطین یا حماس چه خواهد بود.

طبق گزارش پایگاه خبری «i۲۴»، رسانه های عبری گزارش می دهند که وزارت خارجه تل آویو ضمن بررسی سناریوهای احتمالی درگیری با مقاومت فلسطین، در تلاش است تا به این سوال پاسخ دهد دور بعدی چه زمانی خواهد بود.

در همین راستا، «شبکه ۱۳ اسرائیل» گزارش داد که یکی از اصلی ترین موضوعاتی که این سند به آن پرداخته، این است که در صورت عدم وقوع رویدادهای دراماتیک، احتمال تشدید تنش در دوره آتی کاهش خواهد یافت.

این شبکه افزود: سند تل آویو در ارزیابی های خود به دو هشدار اشاره می کند؛ یکی از آن ها مربوط به درگیری ها در حرم قدسی است که می تواند باعث تشدید تنش در جنوب فلسطین شود و دوم مربوط به جنبه اقتصادی است. زیرا وخامت اوضاع اقتصادی در نوار غزه می تواند منجر به تشدید تنش ها در کرانه باختری شود.

رسانه های عبری خبر می دهند که ارزیابی های پیش نویس این سند حاکی از آن است که تل آویو، جنبش جهاد اسلامی را در موضع ضعف می داند و ادعا می کند که این جنبش در جریان عملیات «سپیده دم» بشدت آسیب دید و از این رو برای بازسازی نظامی خود و کاهش تنش به وجود آمده با حماس تلاش خواهد کرد.

این رسانه ها گزارش دادند که تحلیل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی این است که جنبش حماس برای تشدید کنترل خود بر جهاد اسلامی تلاش خواهد کرد و تلاش ها در نوار غزه، برای بهبود وضعیت اقتصادی متمرکز خواهد کرد.

این ارزیابی ها و تحلیل های در حالی از سوی نهادها و رسانه های رژیم صهیونیستی منتشر می شود که پس از اتمام جنگ سه روزه تل آویو با مقاومت فلسطین، شبکه عبری «کان»، به نقل از منابع خود در بین مقامات صهیونیست اذعان کرد که «نهادهای نظامی اسرائیل از ترس و بیم های خود از انتقام جویی در منطقه نابلس که شهرک نشینان و ارتش را هدف قرار می دهد، ابراز نگرانی کرده اند».

روزنامه هاآرتص (چاپ فلسطین اشغالی) نیز هفته گذشته در مقاله ای به بررسی نتایج درگیری اخیر رژیم صهیونیستی با غزه و نبرد با جنبش جهاد اسلامی فلسطین پرداخت و نوشت که اگر جهاد اسلامی این است، نبرد با حزب الله و حماس چگونه خواهد بود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط