رسانه آمریکایی: واشنگتن گفت وگو با طالبان درمورد آزادسازی منابع ارزی را متوقف کرد
سرویس بین الملل - رسانه آمریکایی گزارش داد که به دنبال ترور سرکرده القاعده در کابل، دولت بایدن با متوقف کردن گفت‌وگوها با طالبان تصمیم گرفته است تا ذخایر ارزی مسدود شده افغانستان را آزاد نکند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار سایت افغانستان  روزنامه وال استریت ژورنال  مقام های آمریکایی گزارش داده که پس از کشته شدن ایمن الظواهری، سرکرده القاعده در کابل، دولت بایدن تصمیم گرفته است تا ذخایر ارزی مسدودشده افغانستان را آزاد نکند.

براساس گزارش این روزنامه، آمریکا همچنین گفت وگوها با طالبان درباره آزادسازی منابع ارزی را متوقف کرده است. 

وال استریت ژورنال نوشته است که این تصمیم جدید دولت آمریکا پیشرفت های اخیر برای آزادی ذخایر ارزی افغانستان را متوقف کرده و امید برای بازسازی اقتصادی در این کشور را از بین می برد.

این روزنامه آمریکایی نوشت که به دنبال حمله هوایی و ترور سرکرده القاعده، آمریکا مذاکره با مقامات بانکی طالبان را متوقف کرده و تنها اعلام کرده است که بخشی از این پول برای کمک به مردم افغانستان استفاده خواهد شد. 

توماس وست نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در این باره به وال استریت ژورنال گفته است که «پناهنده دادن طالبان به سرکرده القاعده این نگرانی را به وجود آورده که پول های ارسالی به افغانستان در اختیار گروه های تروریستی قرار گیرد.»

وی افزود: «دیگر نمی توان به بانک مرکزی افغانستان برای رصد تحولات مالی در این کشور اعتماد کرد و بنابراین تزریق پول به این بانک دیگر گزینه ما نخواهد بود.» 

پیش از این دولت بایدن اعلام کرده بود که نیمی از 7 میلیارد دلار ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در آمریکا مسدود است برای ثبات اقتصادی از طریق یک صندوق امانی در اختیار مردم این کشور قرار خواهد داد.   

وال استریت ژورنال در ادمه گزارش خود نوشت: دولت بایدن قصد داشت که بخشی ذخایر ارزی را برای کمک بشردوستانه به یک صندوق امانی پرداخت کند و بخشی دیگری را نیز در اختیار بانک مرکزی افغانستان قرار دهد که در حال حاضر این دو گزینه دیگر مطرح نخواهد بود. 

به نوشته این رسانه، این تصمیم آمریکا در حالی اتخاذ شده که سازمان ملل گزارش داده است 90 درصد مردم افغانستان با مشکل تامین مواد غذایی مواجه هستند. 

این در حالی است که مقامات ارشد طالبان بارها خواستار آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی شده و آن را حق اساسی مردم افغانستان عنوان کردند. 

در این راستا، وزیر خارجه طالبان در سالروز تسلط دوباره این گروه بر افغانستان، گفت: حکومت سرپرست با 16 کشور روابط رسمی دارد گفت: از آمریکا می خواهیم که ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را آزاد کرده و حقوق مردم افغانستان را به رسمیت بشناسد .

مدتی قبل منابع خبری ابتدا از حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به منزلی مسکونی در کابل خبر دادند.

پس از این حمله، دوشنبه شب (10 مرداد) ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان تأیید کرد که یک خانه مسکونی اوایل صبح روز یک شنبه هفته جاری در شهر کابل هدف حملات هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی قرار گرفته است.

مجاهد افزود که این حمله به هر هدف و بهانه ای که انجام شده باشد، از طرف طالبان محکوم است و این گروه آن را خلاف اصول بین المللی و سرپیچی از توافق نامه دوحه می داند.

ساعتی بعد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با برگزاری نشست خبری در کاخ سفید به ارائه توضیحاتی درباره حمله پهپادی این کشور پرداخت و گفت: «أیمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده را در افغانستان کشتیم. الظواهری باعث کشته شدن بسیاری از آمریکایی ها در حملات مختلف شده بود».

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط