شدید شدن جنگ داخلی نواب ابوظبی و ریاض در یمن؛ حمله پهپادی امارات
سرویس بین الملل - یک منبع نظامی یمنی از چند حمله پهپادی امارات به مواضع شورای ریاستی یمن و کشته و زخمی شدن چند نظامی خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد، یک پهپاد که احتمالا اماراتی است مواضع نیروهای وابسته به «شورای ریاستی» در مسیر اصلی میان شبوه و حضرموت را چندین بار هدف قرار داد.

بر اساس گزارش «الجزیره» ، در این حمله پهپادی امارات به ایست بازرسی طرف مقابل دو نظامی کشته و دو نفر زخمی شدند.

منبع نظامی مذکور افزود، از چهارشنبه هفته گذشته پهپادهای اماراتی وارد خط درگیری در استان شبوه شده اند و همین مداخله باعث شده که نیروهای وابسته به امارات بر «عتق» مرکز استان شبوه مسلط شوند. 

در ادامه این گزارش آمده، نیروهای موسوم به «العمالقه» (متحد امارات) بر پایگاه راهبردی «نعضه» در استان شبوه مسلط شده اند. چند روز پیش، «عوض بن الوزیر العولقی» فرماندار شبوه و وابسته به امارات در بیانیه ای از تلسط کامل نیروهای وابسته به ابوظبی بر عتق خبر داده بود.

بر اساس این گزارش ، سرنوشت فرماندهان نظامی و امنیتی که درگیری ها علیه نیروهای وابسته به امارات را رهبری می کرده اند؛ نامشخص است کسانی که العولقی آنها را «متمرد» (شورشی) توصیف کرده است.

درگیری ها بین گروه های وابسته به امارات و عربستان در استان شبوه یمن نشان دهنده اختلافات کنونی در نهاد موسوم به «شورای ریاستی» است که با پادرمیانی عربستان سعودی برای پایان دادن به اختلافات میان نیروهای وابسته به امارات و سعودی تشکیل شد.

در ادامه گزارش القدس العربی آمده، بسیاری از سیاستمداران یمنی وضعیت در استان شبوه را نادر توصیف کرده و آن را نشانه ناکارآمدی شورای ریاستی یمن دانسته اند، نهادی که در درگیری های کنونی در شبوه بیشتر در کنار نیروهای وابسته به امارات ایستاد تا طرف مقابل.

در پی تسلط نیروهای وابسته به امارات بر عتق «رشاد العلیمی» رئیس شوراری ریاستی یمن در بیانیه ای اعلام کرد، در پی کشته شدن تعدادی غیرنظامی، این شورا، سران محلی در استان شبوه را برکنار و کمیته حقیقت یاب تشکیل داده است.

از سوی دیگر، «الخبر الیمنی» گزارش کرد، «عبدالله العلیمی»  عضو شورای ریاستی یمن در پی اتفاقات اخیر در شبوه استعفا کرده است.

بامداد پنجشنبه (۷ آوریل) بود که عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن از برکناری «علی محسن الاحمر» معاون خود و واگذاری قدرت خود به نهادی موسوم به شورای اداره ریاست جمهوری خبر داد که تا پیش از این وجود خارجی نداشت یا حتی تشکیل آن هیچ مبنایی در قانون اساسی یمن ندارد.

 وی اعلام کرد که این شورا به ریاست «رشاد محمد العلیمی» و با عضویت هفت نفر دیگر کلیه اختیارات ریاست جمهوری و معاونت آن را به دست خواهد گرفت. اعضای این شورا به ریاست رشاد العلیمی عبارتند از: سلطان العرادة، طارق صالح، عیدروس الزبیدی، عبدالرحمن ابوزرعة، عبدالله العلیمی، عثمان مجلی، فرج البحسنی.

به موجب این انتقال قدرت قرار شد شورای رهبری ریاست جمهوری یمن اداره سیاسی، نظامی و امنیتی این کشور را در بخش هایی که تحت کنترل ائتلاف سعودی و اماراتی قرار دارد؛ طی مرحله انتقالی به دست بگیرد و علاوه بر آن، مسئولیت مذاکره با جنبش انصارالله در خصوص آتش بس را نیز برعهده داشته باشد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط