مظنون حمله به سلمان رشدی در دادگاه اتهام اقدام به قتل و جرح را نپذیرفت
سرویس بین الملل - مردی که متهم است هفته پیش در غرب نیویورک سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی را چاقو زده است، روز پنجشنبه اتهام اقدام به قتل و جرح درجه‌دوم را در جلسه دادگاه رد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز  هادی مطر ۲۴ ساله متهم به مجروح کردن سلمان رشدی ۷۵ ساله در جمعه پیش درست  پیش از شروع سخنرانی او روی صحنه یک مرکز  آموزشی در نزدیک دریاچه ایری در ایالت نیویورک است. رشدی با جراحت های وخیم ناشی از این حادثه در بیمارستانی بستری است.

مطر بر اساس کیفرخواستی که او را متهم به یک مورد اقدام به قتل درجه دوم با حداکثر محکومیت ۲۵ سال و یک مورد اقدام به جرح درجه دوم می کند و در ساعات اولیه همان روز از طرف هیئت منصفه ارجاع داده شده بود در دادگاه «چاتوکوآ کانتی» حاضر شد.

او ا زهنگام دستگیری در زندان بوده است و لباس راهراه سیاه و سفید زندان را به تن داشت، یک ماسک سفیدرنگ برای محافظت از  کووید-۱۹ به صورت زده بود و به دستهایش دستبند زده شده بود.

قاضی دیوید فولی حکم کرد که مطر هیچ تماسی با رشدی نداشته باشد و با تقاضای وکیل مدافع او برای صدور حکم محدود کردن موقت اظهارنظر موافقت کرد که طرفین دعوا را از بحث در رسانه ها ممنوع می کند. او گفت تقاضای وکیل مدافع برای آزادی مطر با وثیقه را مد نظر قرار می دهد.

حضور بعدی مطر در دادگاه برای ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) برنامه ریزی شده است.

بسیاری از مسلمانان جهان کتاب آیات شیطانی سلمان رشدی را توهین آمیز می دانند و ۳۳ سال بیش نیز امام خمینی، رهبر فقید انقلاب فتوای اعدام نویسنده را صادر کرد.

مطر در مصاحبه ای که روزنامه نیویورک پست که در روز چهارشنبه منتشر شد، گفت به امام خمینی احترام می گذارد، اما نمی گوید آن فتوی الهامبخش او بوده است. او گفت «چند صفحه ای کتاب آیات شیطانی را خوانده است» و ویدئوهای نویسنده را در یوتیوب دیده است.

مطر در مصاحبه منتشرشده بوسیله نیویورک پست درباره رشدی گفت: «خیلی دوستش ندارم. او شخصی است که به اسلام حمله کرد، به عقاید مسلمان به نظام عقیدتی آنها حمله کرد.»

وزارت خارجه ایران در روز دوشنبه هر گونه ارتباط تهران با این حمله را تکذیب کرد. پلیس آمریکا گفته است که به نظر می رسد مطر به تنهایی عمل کرده است.

دادستانان می گویند او به «انستیتوی چاتوکوآ»، استراحتگاهی در ۱۹ کیلومتری دریاچه ایری سفر کرده بود و کارت ورود به سخنرانی رشدی را خریده بود.

شاهدان می گویند ظاهر هیچ بازرسی امنیتی در محل سخنرانی وجود نداشت و مطر هنگام حمله به نویسنده صحبتی نکرد. او پس از به زمین زده شدن بوسیه حضار بوسیله یک پلیس گشت ایالت نیویورک دستگیر شد.

کارگزار ادبی رشدی می گوید او دچار جراحات شدیدی در گردن و نیز آسیب عصبی به دست و زخمی شدن کبد شده است و احتمالا یک چشمش را از دست خواهد داد.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط