اردوغان درمورد وقوع (چرنوبیلی) دیگر در اوکراین هشدار داد

اردوغان درمورد وقوع (چرنوبیلی) دیگر در اوکراین هشدار داد

۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۷ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس بین الملل - رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از مذاکرات با ولودیمیر رئیس‌جمهور اوکراین و دبیرکل سازمان ملل درباره خطرات یک مصیبت چرنوبیل دیگر در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که در دست نیروهای روسی است، هشدار داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز افزایش عملیات جنگی در اطراف این بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا که در منطقه تحت کنترل روس ها در جنوب اوکراین قرار دارد، هشدارهای جهانی را باعث شده است.

اردوغان در  یک کنفرانس خبری مشترک همتای اوکراینی اش ولودیمیر زلنسکی و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در شهر لویو در غرب اوکراین گفت: «ما نگران هستیم، ما چرنوبیل دیگری نمی خواهیم.»

اردوغان همچنین گفت درباره راه های پایان دادن به جنگ میان اوکراین و روسیه در جلسه سه جانبه با بحث کرده است و قصد دارد از جو مثبتی که اخیرا به وجود آمده است برای احیای مذاکرات با روسیه که در ماه مارس در استانبول برگزار شد استفاده کند.

در توافقی که سازمان ملل و ترکیه میانجی آن بود، دو طرف منازعه درباره برداشته شدن محاصره کشتی های غلات اوکراین به توافق رسیدند و صادرات مواد غذایی دوباره از سر گرفته شده است.

اردوغان همچنین گفت درباره تبال اسیران جنگی میان اوکراین و روسیه بحث کرده است و بعدا این موضوع را با ولادیمیر پوتین، رئس جمهور روسیه در میان خواهد گذاشت.

ترکیه که عضو پیمان ناتو است، روابط خوبی را با روسیه، یک شریک تجاری مهمش حفظ کرده است و قصد دارد در این منازعه ششماه میانجیگری کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در این کنفرانس خبری ابراز نگرانی کرد که وارد آمدن هر آسیبی به این نیروگاه زاپوریژیا به منزله «خودکشی» است و  خواستار غیر نظامی شد و گفت به شدت نگران موقعیت در داخل و اطراف این تاسیسات است.

گوترش خواستار عقب نشینی همه تجهیزات و پرسنل نظامی از این نیروگاه شد.

گوترش گفت: «این نیروگاه نباید بخشی از عملیات نظامی باشد. در عوض، توافقی فوری لازم است تا زیرساختار کاملا غیر نظامی زاپوریژیا دوباره برقرار شود و ایمنی منطقه تضمین شود.»

روسیه و اوکراین یکدیگر را به گلوله باران این نیروگاه هسته ای متهم می کنند که نیروهای روسیه در اوائل ماه مارس (اواخر اسفند) تصرف کردند. روسیه می گوید می تواند این نیروگاه را خاموش کند- اما کی یف مدعی است که این اقدام خطر فاجعه هسته ای را افزایش می دهد.

مسکو قبلا تقاضای بین المللی برای ایجاد یک منطقه «غیر نظامی» در اطراف این نیروگاه هسته ای را که هنوز مهندسان اوکراینی در وضعیت اشغال بوسیله روسیه اداره می کنند، «غیرقابل قبول» خوانده بود. 

این نیروگاه در ساحل جنوبی تحت کنترل روسیه یک آبگیر بزرگ قرار دارد و نیروهای اوکراینی در ساحل شمالی آن مستقر هستند. در روزهای اخیر چندین بار این نیروگاه گلوله باران شده است و طرفین یکدیگر را به انجام آن متهم کرده اند.

اوکراین همچنین روسیه را به استفاده از این نیروگاه به عنوان سپری برای نیروهایش برای حمله به شهرهای تحت کنترل نیروهای اوکراینی در آن سوی این آبگیر متهم می کند، اتهامی که روسیه آن را رد می کند.

زلنسکی گفت پس از ملاقات با گوترش در ورز پنجشنبه آنها درباره پارامترهای یک ماموریت احتمالی «سازمان بین المللی انرژی اتمی» در این نیروگاه موافقت کرده اند.

آخرین تحولات جنگ در اوکراین

همچنین در روز  پنجشنبه به دنبال حملات موشکی پیش از طلوع آفتاب به شهر خارکف سه نفر کشته و ۱۷ نفر زخمی شدند، در روز چهارشنبه هم حمله به این شهر به گفته سرویس اضطراری ۱۲ نفر را کشت.

منابع آگاه می گویند دست کم چهار انفجار در روز پنجشنبه نزدیکی یک فرودگاه بزرگ در شبه جزیره کریمه که تحت کنترل مسکو است، رخ داد. اوکراین ادعا کرده است که در طول ۱۰ روز گذشته حملاتی را به تاسیسات روسیه در این منطقه ترتیب داده است.

این منابع می گوید این انفجارها در نزدیکی فرودگاه نظامی «بلبک» در شمار مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر سواستوپول رخ داده اند.

میخائیل رازووژایف در کانال تلگرام نوشت که دفاع ضدهوایی روسیه یک پهپاد اوکراینی را سرنگون کرده است و هیچ آسیبی رخ نداده است.

روسیه از کریمه که آن را در سال ۲۰۱۴ به خود ملحق کرد، برای تقویت نیروهایش که در بخش های دیگر اوکراین می جنگند با سخت افزار  نظامی استفاده کرده است و کی یف می خواهد این روند را در آستانه پاتک بالقوه اش در جنوب اوکراین مختل کند.

اوکراین تا به حال مسئولیت انفجارهای اخیر در کریمه را نپذیرفته است هفته پیش گزارش ها بر مبنای تصاویر ماهواره ای از رشته ای از انفجارها پایگاه هوایی «ساکی» خبر دادند که هشت هواپیمای جنگی روسی را تخریب کرده اند. روسیه می گوید این انفجارها ناشی از یک سانحه بوده اند، اما مقامات اوکراین آنها را بخشی یک عملیات ویژه خواندند.

در یک حادثه جداگانه، در روز سه شنبه انفجارهایی یک انبار مهمات در پایگاه نظامی روسیه در شمال شبه جزیره کریمه را تکان داد. روسیه در این مورد انفجارها را به گردن خرابکاران انداخت که مورد نادری از پذیرش نقش نیروهای مسلح وفادار به اوکراین در تخریب خطوط تدارکات و تامین در قلمرو تحت کنترل روسیه است.

رسانه های روسی این فرضیه را مطرح کردند که خرابکاران ممکن است از پهپادهای کوچک برای انداختن بمب به این انبار مهمات استفاده کرده باشند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط