با برداشتن تحریم ها، ایران حداکثر چه میزان نفت صادر می کند؟  -  پاسخ مقام روس
سرویس بین الملل - میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، گفت: اگر تحریم‌های نفت ایران برداشته شود، تهران می‌تواند کمی بیش از یک میلیون بشکه به بازار جهانی عرضه کند، این تغییر چندان اساسی نیست.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - اسپوتنیک، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین در خصوص برجام گفت: اگر همه محدودیت ها (تحریم های آمریکا علیه ایران) برداشته شوند، ظاهراً ایران باید تلاش کند تا صنعت نفت خود را تا حدودی در سال آینده مدرن سازی کند که در نتیجه تحریم ها به بهترین شرایط نرسیده است و پس از آن، طبق برآوردها می تواند نفت صادر کند. ایران بعد از مدتی نه ۲.۵ میلیون، بلکه ۳.۹ می تواند تولید کند - این به گفته کارشناسان حداکثر میزان صادرات ایران است.

این به چه معناست که یک میلیون بشکه اضافی، کمی بیش از یک میلیون بشکه وارد بازار نفت می تواند بکند. در بازار جهانی نفت – این میزان کمی بیش از ۱ درصد از تولید جهانی است.

به گفته وی، این یک تغییر خیلی اساسی برای بازار جهانی نفت نیست.

گفتنی است، توافق هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می شود، سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته ای ایران، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط