تشکر اردوغان از رئیس  رژیم صهیونیستی بابت تقویت روابط

تشکر اردوغان از رئیس رژیم صهیونیستی بابت تقویت روابط

۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگو با رئیس رژیم صهیونیستی ضمن بحث و تبادل نظر درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو طرف، از او برای تقویت روابط دوجانبه تشکر کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی، امروز (جمعه)، تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند.

بنابر گزارش شبکه «آی۲۴» به نقل از روزنامه عبری «یدیعوت آحارانوت»، دو طرف در این تماس تلفنی درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک از جمله بازگشت سفرا، سرکنسول ها و ازسرگیری پروازها بحث و تبادل نظر کردند.

یدیعوت آحارانوت اضافه کرد که اردوغان و هرتزوگ درباره توسعه روابط دوجانبه در تمامی زمینه ها ابراز امیدواری کرده اند و رئیس جمهور ترکیه در عین حال از تلاش های زیاد هرتزوگ برای تقوبت روابط دو طرف تشکر کرده است.

اما در مقابل، رئیس رژیم صهیونیستی به همتای ترکیه ای خود درباره نقش این کشور در توافق صادرات گندم از اوکراین و دیدار اخیر او با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین تبریک گفت.

«یائیر لاپید» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، روز چهارشنبه هفته جاری، پس از تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان اعلام کرد که آنکارا و تل آویو روابط خود را به صورت کامل عادی سازی کرده اند و به زودی سفرای دو طرف تعیین خواهند شد.

روابط بین ترکیه و رژیم صهیونیستی از ۱۲ سال قبل به دنبال حادثه برای کشتی «ماوی مرمره» دچار تنش شد. ارتش رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۰ یک ناوگان دریایی «ناوی مرمره» حامل کمک های بشردوستانه تحت عنوان «ناوگان آزادی» به نوار غزه، حمله کرد و در نتیجه این حمله ۱۰ سرنشین کشتی به شهادت رسیدند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط