آنکارا: اگر یونان فکر می کند اتحادیه اروپا پشتش می ایستد فریب خورده است
سرویس بین الملل - در ادامه تنش‌ها و اختلافات بین آنکارا و آتن، وزیر خارجه ترکیه گفت اگر این کشور فکر می‌کند اتحادیه اروپا پشتش می‌ایستد، فریب خورده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در اظهاراتی درباره تنش ها با یونان گفت اگر این کشور فکر می کند اتحادیه اروپا پشتش می ایستد، فریب خورده است. 

به گزارش شبکه دولتی «تی آرتی» ترکیه، وی همچنین با بیان این ادعا که «یونان با اجازه ما عضو ناتو شده»، افزود: آتن باید از قوانین و توافقات بین المللی تبعیت کند. 

پیش تر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنرانی در آنکارا به تنش های اخیر ترکیه و یونان بر سر تحرکات در برخی جزایر مورد اختلاف دو کشور اشاره کرد و به یونان و حامیان خارجی این کشور هشدار داد.

اردوغان با هشدار به یونان گفت: حمایت ایالات متحده، آن ها (یونانی ها) را نجات نخواهد داد چرا که ما نیات کسانی که یونان را علیه ما شوراندند، می دانیم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در اظهارنظر دیگری گفته بود که یونان از لحاظ نظامی و سیاسی هم سطح این کشور نیست و آتن باید در قبال اقداماتش علیه پناهجویان پاسخگو باشد.

یونان و ترکیه در زمینه نظامی به شدت با هم رقابت دارند و یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می کنند. دو کشور همچنین در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان با هم اختلاف دارند. 

ترکیه در ماه های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونان در جزایری در شرق دریای اژه، افزایش داده است. این جزایر طبق «معاهده ۱۹۲۳ لوزان» و«معاهده ۱۹۴۷ پاریس» باید غیرنظامی شوند.

پایان پیام/م

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط