مسکو: ضرر فعالیت ها ضد روسی غرب، به خودشان بازگشت

مسکو: ضرر فعالیت ها ضد روسی غرب، به خودشان بازگشت

۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس بین الملل - دبیر شورای امنیت ملی روسیه ضمن اشاره به متضرر شدن خود کشورهای غربی از اقدامات ضد مسکو، هشدار داد که تسلیحات پمپاژ شده به اوکراین، نهایتاً به بازارهای سیاه اروپایی بازمی‌گردد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه امروز (جمعه) درباره سرریز شدن موج تسلیحات ارسالی بی رویه غرب برای اوکراین، به بازارهای قاچاق سلاح در اروپا هشدار داد.

پاتروشف طی سخنرانی در هجدهمین نشست سران سازمان های امنیتی و اطلاعاتی دولت های عضو سازمان «کشورهای مستقل همسود» گفت: «غرب برای ضربه زدن به روسیه اقدام کرد، اما خود آنها از پیامدهای کارشان متضرر شدند».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی در این باره توضیح داد: «روسیه با قرار گرفتن در خط مقدم مبارزه [با کشورهای غربی]، ضربه محکمی خورد. غرب در تلاش برای وارد کردن حداکثر خسارت به کشور ما و به تبعش کشورهای مستقل همسود، در تلاش است تا به انزوای سیاسی و اقتصادی روسیه دست یابد».

این مقام امنیتی روس با بیان اینکه تلاش های مذبوحانه غرب اثر معکوس خواهد داشت، اضافه کرد: «هم اکنون مشخص شده است که هیچکس نمی تواند از آنچه در حال رخ دادن است دور بماند. بنابراین، تمام مشکلات امنیت بین المللی را فقط می توان با یکدیگر حل کرد».

پاتروشف با بیان اینکه غرب از برنامه های زیست محیطی برای بی ثبات کردن و تضعیف اقتصاد روسیه استفاده می کند، از افزایش تهدید غرب برای استفاده از دستورکار محیط زیستی برای متزلزل کردن اوضاع در مناطق مختلف جهان خبر داد.

ریانووستی به نقل از وی نوشت: «در سال های اخیر، تهدیدات مرتبط با استفاده غرب از مسائل زیست محیطی به منظور تضعیف اقتصاد و توان دفاعی کشورهای مخالف آنها، برانگیختن فعالیت های اعتراضی و بی ثبات کردن اوضاع در آنها افزایش یافته است».

دبیر شورای امنیت ملی روسیه در بخش دیگری از صحبت هایش درباره خطرات سرایت کردن تسلیحات ارسالی به اوکراین به دیگر نقاط جهان، هشدار داد: «مقابله با خطرات گسترش تسلیحات از اوکراین به مناطق دیگر نیازمند تلاش مشترک سرویس های ویژه کشورهای مستقل همسود است».

پاتروشف در این باره گفت: «به دلیل تلاش های واشنگتن و متحدانش، اوکراین به بزرگترین بازار سیاه سلاح تبدیل شده است. [تسلیحاتی که] از طریق واسطه های جنایتکار، به اروپا بازگردانده می شوند و از آنجا به خاورمیانه و سایر مناطق از جمله کشورهای مستقل همسود ختم می گردند».

به نوشته ریانووستی، وی با بیان اینکه احتمال رسیدن تسلیحات ارسال شده به کی یف توسط غرب به دست گروه ها و سازمان های افراطی و تروریستی به شدت افزایش یافته، تاکید کرد: «این امر مستلزم تشدید تلاش های مشترک برای توقف و بستن کانال های توزیع آن از خاک اوکراین است».

این مقام امنیتی روس در ادامه گریزی هم به تلاش های کشورهای غربی برای کشاندن درگیری های اوکراین به منطقه آسیا و اقیانوسیه زد و گفت: «غرب از درگیری هایی که تاکنون در بخش های مختلف جهان ایجاد کرده راضی نیست و تلاش می کند همین کار را در منطقه آسیا و اقیانوسیه انجام دهد».

پاتروشف درباره این موضوع بیان داشت: «پیامد مستقیم سیاست بی پروای واشنگتن، لندن و متحدان آنها، ماجراجویی های خونین در بالکان، عراق، لیبی، سوریه، افغانستان و اوکراین بود که تاکنون جان صدها هزار نفر را گرفته است. واضح است که این ها برای غرب کافی نیست. آنگلوساکسون ها با بی ثبات کردن اروپا-آتلانتیک و در واقع بازگرداندن آن به وضعیت جنگ سرد، همین کار را در سایر مناطق مهم استراتژیک، به ویژه در آسیا-اقیانوسیه انجام می دهند و منافع خود را از طریق پیمان های نظامی که این مناطق را کنترل می کنند، ارتقا می دهند».

ریانووستی به نقل از وی نوشت: «امروز آشکار است که توانایی ایالات متحده برای حفظ هژمونی خود در عرصه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و ایدئولوژیک به طور فزاینده ای محدود شده است. در این شرایط، مقامات آمریکایی از این واقعیت پیش می روند که هر اقدامی برای تقویت نفوذ خود باید بدون انحراف منابع کلان انجام شود و سودهای سیاسی و اقتصادی به همراه داشته باشد. این امر در مورد سازماندهی انقلاب های رنگی برای سرنگونی رژیم های مخالف [آمریکا] نیز صدق می کند».

دبیر شورای امنیت ملی روسیه در ادامه توضیحاتش درباره اهداف اصلی آمریکایی ها و انگلیسی ها گفت: «هدف اصلی آنگلوساکسون ها همچنان حفظ برتری استراتژیک و اقتصادی خود بر مراکز قدرت جایگزین است. واضح است که چنین سیاستی نه تنها برای کشورهای در حال توسعه، بلکه برای متحدان واشنگتن و لندن نیز زیان بار است».

پاتروشف در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه اتحادیه اروپا قربانی اصلی تحریم های آمریکا و انگلیس علیه روسیه شده است، اضافه کرد: «مردم عادی اروپا رنج می برند، در حالی که ایالات متحده با استفاده از تسلط خود در فضای اطلاعاتی و به کارگیری مدرن ترین فناوری ها، مسئولیت را به گردن سایر اعضای جامعه بین المللی می اندازد».

وی ضمن غیرقابل پیش بینی توصیف کردن وضعیت ژئوپلتیکی جهان، توضیح داد: «دلیل اصلی آن نیز تمایل ایالات متحده و متحدانش برای حفظ سلطه خود در جهان است».

به نوشته ریانووستی، این مقام روس ادامه داد: «هجدهمین نشست سران سازمان های امنیتی و سرویس های اطلاعاتی کشورهای مستقل همسود در شرایط افزایش شدید بی ثباتی بین المللی و غیرقابل پیش بینی بودن تحولات برگزار می شود. دلیل اصلی آن تمایل ایالات متحده و دولت های متحدش است که به هر قیمتی می خواهند تسلط خود را بر جهان حفظ کنند».

دبیر شورای امنیت ملی روسیه همچنین درباره نشست گاز از خطوط انتقال گاز «نورد استریم ۱» و «نورد استریم ۲» که به گفته وی حاصل انفجار بوده، گفت که این حادثه برای آمریکا مفید است.

پاتروشف در این باره توضیح داد: «به معنای واقعی کلمه از همان دقایق اولیه پس از گزارش انفجار در خطوط لوله گاز، غرب کمپین فعالی را برای یافتن عاملان ادعایی آن آغاز کرد. با این حال، بدیهی است که ذی نفع اصلی، در درجه اول اقتصادی، ایالات متحده است».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»،  وی خواستار تلاشی هماهنگ برای افشای عاملان این خرابکاری شد و گفت: «به نظر می رسد تلاش هماهنگ برای افشای محرکان و عاملان این جنایت ضروری است که نمونه خوبی از همکاری موثر ما خواهد بود».

پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در این باره گفته بود: «حادثه خط لوله نورد استریم بسیار جدی است و نیاز به بررسی دارد. تصور یک اقدام تروریستی علیه نورد استریم بدون دخالت یک دولت خارجی دشوار است».

هفته قبل بود که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با اعلام بسیج نظامی محدود، گفت کشورهای غربی به دنبال تضعیف، تجزیه و نابودی کامل روسیه هستند اما مسکو هم دارای سلاح اتمی است و از هر ابزاری برای دفاع از خود استفاده می کند. 

بعد از آن، «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین با بیان اینکه تهدید روسیه به استفاده از تسلیحات اتمی برای دفاع از خود واقعی است، مدعی شد حملات به نزدیکی نیروگاه اتمی زاپروژیا به نوعی باج گیری اتمی است.

پایان پیام/م

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط