برلین توضیح داد؛ چرا ناتو به عجز و لابه های زلنسکی پاسخ نمی دهد
سرویس بین الملل - نماینده آلمان در ناتو با اشاره به اینکه اوکراین بخشی از این ائتلاف نظامی نیست، گفت به‌همین دلیل است که ناتو نمی‌تواند به درخواست‌های کمک کی‌یف پاسخ دهد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - علی رغم عجز و لابه های مکرر «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای کمک به کشورش در درگیری ها با روسیه، اما ناتو همچنان از ورود مستقیم به این جنگ خودداری می کند.

«رودیگر کانیگ» نماینده آلمان در ناتو امروز (دوشنبه) با اشاره به اینکه اوکراین بخشی از این ائتلاف نظامی نیست، گفت به همین دلیل است که ناتو نمی تواند به درخواست های کمک کی یف پاسخ دهد.

کانیگ در مصاحبه با نشریه «اشپیگل» توضیح داد: «ناتو به درخواست های زلنسکی برای کمک پاسخ نمی دهد، زیرا کی یف بخشی از این ائتلاف نظامی نیست».

وی در ادامه اظهار داشت: «اوکراین عضو ائتلاف ناتو نیست. بنابراین، هیچ تعهدی برای کمک به آنها طبق بند دفاع جمعی وجود ندارد».

این دیپلمات آلمانی تصریح کرد که ورود ناتو به درگیری اوکراین و روسیه، منجر به یک جنگ بزرگ خواهد شد که در آن ۳۰ کشور به طور ناگهانی در آن شرکت خواهند کرد و این در حالی است که هیچکدام تمایلی به انجام آن ندارند.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، کانیگ همچنین افزود که کمک به کی یف توسط متحدان غربی از طریق ناتو، باید به عنوان اقدامات تک تک کشورها تلقی شود، نه مستقیماً از طریق خود ائتلاف.

روز گذشته بود که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفته بود: «هر تصمیمی در مورد عضویت  اوکراین باید با موافقت همه اتخاذ باشد، همه ۳۰ عضو باید با اتخاذ چنین تصمیمی موافقت کنند.»

با توجه به اظهارات مقامات غربی و عدم تغییر موضع ناتو از بیم رویارویی مستقیم با روسیه تا جای ممکن، چشم انداز نزدیکی برای پیوستن اوکراین به ناتو متصور نیست. از آغاز جنگ در اوکراین گرچه کمک های میلیارد دلاری نظامی و تسلیحاتی غرب به این کشور در تداوم جنگ موثر بوده، اما تسلیحات و آموزش از سوی کشورهای عضو ناتو به صورت منفرد نه در قالب این اتحاد صورت گرفته و به همین دلیل کمتر هماهنگ و اثرگذار بوده است.

اندیشکده «کارنگی» نیز تحلیل کرد تا زمانی که ناتو با منطقه پرواز ممنوع یا سایر اشکال مستقیم تر درگیری نظامی موافقت نکند، ارزش افزوده این ائتلاف به بسته کمک جامع توافق شده در اجلاس ناتو در مادرید محدود خواهد بود.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط