برگزاری انتخابات برای 3 رئیس جمهور و 14 دولت در بوسنی

برگزاری انتخابات برای 3 رئیس جمهور و 14 دولت در بوسنی

۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس بین الملل - مردم بوسنی برای انتخاب ۳رئیس‌جمهور و مقام‌های ۱۴دولت محلی پای صندوق‌های رأی رفتند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - مردم بوسنی وهرزگوین یکشنبه و در بحبوحه یکی از بدترین بحران های سیاسی از زمان پایان جنگ داخلی در میانه دهه ۱۹۹۰، برای انتخاب نمایندگان مجالس ملی، منطقه ای و محلی و همچنین شورای ریاست جمهوری پای صندوق های رأی رفتند. ناظران سیاسی با اشاره به تشدید تنش های قومی-نژادی چند ماه اخیر در این منطقه معتقدند که انتخابات یکشنبه مهم ترین انتخابات از زمان پایان جنگ در این کشور است.

مردم بوسنی وهرزگوین علاوه بر انتخاب نمایندگان مجالس ملی، منطقه ای و محلی، شورای ریاست جمهوری را نیز انتخاب می کنند. انتخابات در شرایطی برگزار شد که کارزارهای انتخاباتی احزاب اقلیت حاکم بیش از اینکه بر چالش های واقعی چون بیکاری و تورم فزاینده متمرکز باشند، اغلب حامل سخنان نفرت پراکنانه نژادی و لفاظی های ملی گرایانه بودند. در این میان، نبود نظرسنجی های قابل اعتماد پیش بینی نتایج انتخابات را تقریبا غیرممکن کرده است. با این حال بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که احزاب ملی گرا (فدراسیون بوسنی و هرزگوین) همچنان اکثریت کرسی های خود را حفظ خواهند کرد.

به گزارش سی ان ان، در انتخابات روز گذشته، باکر ایزت بیکوویچ رهبر بزرگ ترین حزب بوسنیایی (مسلمانان بوسنی) که عضو شورای ریاست جمهوری نیز هست، رقابت بسیاری نزدیکی با دنیس بچیروویچ از حزب سوسیال دمکرات دارد. ناظران معتقدند که احزاب ملی گرای صرب و کروات همچنان در قدرت باقی خواهند ماند اما برخی نظرسنجی ها نیز از رقابت نزدیک میلوراد دودیک رهبر جدایی طلب طرفدار روسیه که برای کسب کرسی نمایندگی صرب ها در شورای ریاست جمهوری کاندیدا شده با جلنا تریویک اقتصاددان منتقد دولت، خبر داده بودند.

صرب های بوسنی، کروات ها و مسلمانان در دهه۹۰ میلادی درگیر جنگی شدند که ۱۰۰هزار کشته در پی داشت. موافقتنامه صلح دیتون در دسامبر ۱۹۹۵ به این جنگ پایان داد اما پیچیده ترین نظام سیاسی جهان را ایجاد کرد؛ نظام سیاسی که میان تمام گروه های قومی تقسیم شده است. از آن زمان کشور بوسنی وهرزگوین از دو ناحیه خودمختار «جمهوری صرپسکا» و «فدراسیون بوسنی و هرزگوین» تشکیل شده که یک دولت مرکزی آنها را متحد نگه داشته است. فدراسیون کروات ها و بوسنیایی ها به ۱۰کانتون (بخش) تقسیم شده و منطقه شمالی برچکو در نقشه تقسیمات سیاسی این کشور بی طرف لحاظ شده است. ۳ رئیس جمهور (یک مسلمان، یک کروات و یک صرب) به طور دوره ای ریاست شورای ریاست جمهوری را برعهده دارند. این نظام سیاسی غیرمتمرکز ۱۴ دولت محلی و ۱۳۶ وزیر دارد.

در انتخابات یکشنبه ۳ میلیون و ۳۶۸ هزار و ۶۶۶ شهروند واجد شرایط رأی دهی بودند. همچنین ۵ هزار و ۹۰۳ صندوق اخذ رأی در سراسر کشور مستقر شده و ۶۰ هزار ناظر بر انتخابات نظارت می کردند. در این انتخابات ۱۴۵ گروه یا فرد سیاسی شامل ۹۰ حزب سیاسی، ۱۷ نامزد مستقل و ۳۸ ائتلاف شرکت داشتند. ملی گراهای کروات در بوسنی که خواستار تغییر قانون انتخابات در این کشور هستند، پیش تر هشدار داده بودند که در صورت تغییر نکردن قانون، کشور خود را در داخل بوسنی تشکیل خواهند داد. از آنجا که مسلمانان برای دو دوره متوالی نماینده ریاست جمهوری منطقه مشترک با کروات ها را از میان یک حزب چندقومیتی انتخاب کرده اند، کروات ها از اتحاد خود با مسلمانان بوسنی ناراضی شده و می خواهند مطمئن شوند که عضو کروات ریاست جمهوری تنها با رأی کروات های این منطقه تعیین می شود.

الجزیره با اشاره به تشدید اختلافات قومی و نژادی نسبت به پیروزی ملی گرایان افراطی کروات هشدار داده و نوشته: «انتخابات پیش رو به دلیل تلاش های خطرناک ضدقانون اساسی احزاب تندروی کروات برای دمکراسی و امنیت کشور بوسنی بسیار مهم است.»

منبع: روزنامه همشهری

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس بین الملل