واکنش وزارت خارجه به خبر تحویل پهپاد به روسیه از سوی ایران
سرویس بین الملل - سخنگوی وزارت امور خارجه اخبار منتشر شده مبنی بر تحویل پهپاد به روسیه از سوی ایران را بی اساس خواند و تأیید نکرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۱ مهر ماه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اخبار منتشر شده در هفته های اخیر و نیز موضع برخی مقامات اوکراینی مبنی بر استفاده ارتش روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین گفت: جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده در خصوص تحویل پهپاد به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین را بی اساس دانسته و آن را تأیید نمی کند.

گفتنی است چندی است که برخی اخبار تایید نشده ای از ارسال پهپادهای ایران به روسیه منتشر شده که بارها از سوی مقامات ایرانی رد شده است. اوکراین و ایالات متحده آمریکا نیز جمهوری اسلامی ایران را به ارسال سلاح برای روسیه متهم کردند. در همین زمینه وزارت خارجه اوکراین در بیانیه ای مدعی شد: «عرضه سلاح به روسیه برای جنگ افروزی علیه اوکراین اقدامی غیردوستانه است که ضربه ای جدی به روابط اوکراین و ایران وارد می کند.»

وزارت خزانه داری آمریکا هم اخیرا تحریم های جدیدی را علیه یک فرد و چهار شرکت ایرانی اعمال کرد. بر اساس ادعای وزارت خزانه داری آمریکا این فرد و شرکت ها در زمینه ساخت و انتقال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نقش داشته اند.

* سیاست اصولی و روشن ایران در مخالفت با جنگ

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز در این باره افزود: ما از ابتدای منازعه تاکنون، همواره سیاست اصولی و روشن خود را مبتنی بر بی طرفی فعال و مخالفت با جنگ و لزوم حل و فصل سیاسی اختلافات دو طرف، به دور از خشونت، اعلام کرده ایم.

کنعانی خاطرنشان کرد: در این راستا، در ماه های گذشته وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس ها و دیدارهای متعدد خود با همتایان روس و اوکراینی، همواره بر لزوم حل اختلافات به صورت مسالمت آمیز و از طریق گفت وگو، تصریح و آمادگی کشورمان را برای مساعدت به این روند، اعلام کرده است.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت وگویی با روزنامه نیویورک تایمز و در پاسخ به سؤال این خبرنگار مبنی بر این که ایران خودش را متعهد می داند که به هیچ یک از طرف های جنگ سلاح ندهد، آیا این درست است؟ اظهار داشت: ما مقید هستیم ارسال سلاح صورت نگیرد. ارسال سلاح به هریک از طرفین، شانس راهکار سیاسی را به تعویق می اندازد.

خبرنگار نیویورک تایمز با بیان این که آیا این ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه نقض آن چیزی که جنابعالی فرمودید، نیست؟ که امیرعبداللهیان پاسخ داد: ما با روسیه همکاری های دفاعی داریم و همکاری های دفاعی ما هیچ ربطی به موضوع اوکراین ندارد. ما هیچ امکاناتی را به هیچ طرفی برای کاربرد جنگ در اوکراین نخواهیم داد. متاسفانه تبلیغات نادرستی در این زمینه صورت گرفته است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اگر آنها بخواهند از پهپادهای ایران استفاده بکنند، آیا این امر در راستای توافق دفاعی تلقی خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: ما امکاناتی را به روسیه برای استفاده در اوکراین نداده ایم. اوکراین فقط راه حل سیاسی دارد... راه حل جنگ نیست و باید هر چه سریع تر طرفین در میز مذاکره مسئله را حل و فصل کنند.

خبرنگار از امیرعبداللهیان پرسید که آیا ایران ابتکاراتی را به خرج داده است یا بخشی از ابتکارات بوده برای صلح در جنگ اوکراین؟ عنوان کرد: من دو بار برای این موضوع به مسکو سفر کردم و تقریبا هر یک ماه تا ۴۰ روز یک بار با همکارم وزیر امور خارجه اوکراین در تماس مستقیم و تلفنی بودم. اخیرا هم یکی از رهبران اروپا از رئیس جمهور ایران خواست که ما از ظرفیت ارتباطمان با روسیه برای توقف جنگ استفاده کنیم. البته هر دو طرف همدیگر را متهم می کردند که آماده مذاکره نیستند. من فکر می کنم راه حل جنگ نیست و باید هر چه سریع تر طرفین در میز مذاکره مسئله را حل و فصل کنند.

در راستای انتشار این اخبار نیز اخیرا «اولگ نیکولنکو»، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین در توئیتر نوشت: «در واکنش به اقدام ایران در عرضه سلاح به روسیه در جنگ علیه اوکراین، امروز ما ابطال اعتبارنامه سفیر ایران در کی یف و کاهش قابل توجه پرسنل دیپلماتیک سفارت ایران را اعلام کردیم.» این اقدام دولت اوکراین واکنش ناصر کنعانی را به همراه داشت و او دوم مهر ماه ضمن ابراز تأسف از تصمیم دولت اوکراین در مورد روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران، این تصمیم را براساس گزارش های تایید نشده و ناشی از فضاسازی رسانه ای طرف های خارجی خواند و از اقدام متناسب ایران در این زمینه خبر داد.

گفتنی است از ابتدای بحران اوکراین، جمهوری اسلامی ایران تلاش هایی را برای حل سیاسی این بحران صورت داد و علاوه بر رایزنی های تلفنی حسین امیرعبداللهیان با وزرای خارجه روسیه و اوکراین (دو طرف درگیر) دو بار نیز حامل پیام وزیر خارجه اوکراین برای مقامات روسیه بود. از سوی دیگر در سفر اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به روسیه، امیرعبداللهیان حامل پیام یکی از رهبران اروپایی در موضوع اوکراین برای روسیه بود.

امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با همتای روس خود گفت: در جریان گفت وگوهای امروز حامل پیام یکی از رهبران اروپایی و درخواست آنها از آقای دکتر رئیسی در موضوع اوکراین بودیم. ایده هایی برای کمک به برقراری صلح، آرامش و توقف جنگ در اوکراین مطرح است و این ایده ها را با آقای لاوروف مطرح کردیم. جمهوری اسلامی ایران مواضع خودش را در خصوص اوکراین در عالی ترین سطح به روشنی بیان کرده است. در مسئله اوکراین در خصوص برخی از موضوعات انسانی نیز صحبت کردیم، از جمله مسئله اسرا که مورد توجه جدی است و همچنین در خصوص رویدادهای اخیر در ارتباط با نیروگاه هسته ای زاپروژیا اوکراین نگرانی جامعه جهانی در این مسئله را مورد توجه قرار دادیم. آقای لاوروف به نکاتی در این زمینه اشاره کرد و اقداماتی که روسیه برای رفع نگرانی ها انجام داده است، تشریح کرد. معتقدیم برای برون رفت از این وضعیت، باید از همه ظرفیت های موجود استفاده شود. ایران که در موضوع هسته ای جزو یکی از کنشگران اصلی در جهان در موضوع صلح آمیز هسته ای است، برای هرگونه مساعدت و همکاری برای برقراری امنیت در این نیروگاه هسته ای و محیط پیرامونی آن آمادگی دارد.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط