(لولا) نتوانست بر (بولسونارو) غلبه کند  -  انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم کشیده می شود
سرویس بین الملل - نتایج آرای انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل نشان می‌دهد ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور راستگرای فعلی توانسته است آرای زیادی را به دست آورد و امید لوئیس ایناسیو لولا، رقیب چپگرا و رئیس‌جمهور پیشین را برای پیروزی به باد دهد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز  مقامات انتخاباتی برزیل روز یکشنبه اعلام کردند لولا با شمرده شدن ۹۵ درصد آرای الکترونیکی با ۴۷.۶ درصد آرا از بولسونارو با ۴۳.۹ درصد آرا جلوتر است. اما از آنجا که هیچکدام از دو رقیب به اکثریت بیش از ۵۰ درصد آرا دست نیافته اند، دور دوم انتخابات در ۳۰ اکتبر (۸ آبان) برگزار می شود.

چندین نظرسنجی در آستانه رای گیری روز یکشنبه نشان داده بودند که آرای لولا با فاصله ۱۰ تا ۱۵ درصد از آرای بولسونارو جلوتر است. این نتیجه بسیار نزدیک تر انتظارات برای حل وفصل سریع به دنبال یک انتخابات به شدت دو قطبی شده را در چهارمین دموکراسی بزرگ جهان از بین برد.

بولسونارو قوی تر از حدی بود که تصور می شد

بولسونارو نتایج نظرسنجی ها راکه نشان می داد او در دور اول به لولا خواهد باخت، مورد تردید قرار داده و گفته بود این نظرسنجی های شورو شوقی را که او در مسیر کارزار انتخاباتی دیده بود، در نظر نمی گیرند. او همچنین بی کم وکاست بودن نظام رای گیری الکترونیکی برزیل را بدون ارائه شواهد زیر سوال بود و تلویحا گفت در صورت شکست ممکن است نتایج انتخابات را نپذیرد.

ناظران سیاسی می گویند در صورت پیروزی لوله با یک حاشیه بزرگ آرا در دور بعدی ممکن است حمایت از بولسونارو برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات بعدی فروکش کند. اما رای گیری روز یکشنبه که به ادامه یافتن انتخاباتی خشن و پرتنش برای چهار هفته دیگر می انجامد، باعث تجدید قوای کارزار بولسونارو می شود.

کارشناسان سیاسی می گویند نتایج  دور اول انتخابات نشان داد راست افراطی هنوز قدرت بسیاری در برزیل دارد و احتمال پیروزی لولا، رئیس جمهور پیشین چپگرا را در دور بعدی کاهش می دهد.

بازگشت لولا پس از محکومیت به زندان

برخی از نظرسنجی ها نشان داده بودند که لولا می تواند بیش از ۵۰ درصد از آرای معتبر را به دست آورد و از رفتن به دور دوم انتخابات در مقابل رقیب سرسختش راحت شود. اما در حالیکه شمارش آرا به تدریج اعلام می شد، احتمال چنین پایانی از میان رفت.

از طرف دیگر، گرچه لولا در پایان دوره ریاست جمهوریش در فاصله سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ در بالاترین حد محبوبیت بود، پس از آنکه در آخرین انتخابات به خاطر پذیرفتن رشوه محکوم شد و به زندان افتاد، مورد تمایل بسیاری از برزیلی ها نیست. این محکومیت بعدا بوسیله دیوان عالی برزیل نقض شد و او امکان پیدا کرد امسال با رقیبش بولسونارو و ۹ نامزد دیگر از احزاب کوچکتر رویاروی شود

بولسونارو که یک نماینده قدیمی پارلمان و خودش را خارج از جریان معمول سیاسی برزیل نگه داشته بود توانست در سال ۲۰۱۸ بر  حزب کارگران به رهبری لولا پیروز شود و دسته های جناح راست برزیل از مسیحیان انجیلی تا صاحبان منافع در بخش کشاورزی و طرفداران آزادی حمل سلاح را متحد کند. اما محبوبیت او در دوران پاندمی کرونا که او آن را صرفا یک «آنفلوآنزای مختصر» می نامید، افت کرد. همچنین رسوایی های مربوط به فساد مالی  وزیران دولتش را مجبور به استعفا کرد و پسران نماینده پارلمانش را در کانون انتقادات قرار داد.

لولا در طول دوره ریاست جمهوریش به خاطر گسترش دادن شبکه تامین اجتماعی برزیل همزمان با شکوفایی اقتصادی تولید-محور به اوج رسید. اما در سال های پس از پایان یافتن دوره حکومت او، اقتصاد سقوط کردو جانشین دست پرورده او، خانم دیلما روسف که به مقام ریاست جمهوری رسید، استیضاح شد و بسیاری از دستیارانش به زندان رفتند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط