غرامت جنگی  1.3  تریلیون دلاری لهستان از آلمان بابت جنگ جهانی دوم
سرویس بین الملل - وزیر خارجه لهستان اعلام کرد که ورشو خواستار گرفتن غرامت جنگی از آلمان بابت تجاوزات در جنگ جهانی دوم است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - وزیر خارجه لهستان روز دوشنبه یادداشت دیپلماتیکی را امضا کرد که بر اساس آن ورشو از آلمان خواستار غرامت جنگی خواهد شد.

به نوشته روزنامه «ینی شفق» «زبیگنیو راوم» وزیر خارجه لهستان  گفت این یادداشت به وزارت خارجه آلمان ارسال خواهد شد. راوم گفت: «عواقب تجاوز آلمان باید شامل پرداخت غرامت برای خسارت مادی و غیر مادی وارد شده به دولت لهستان باشد.»

وزیر خارجه لهستان گفت: «این یادداشت دیپلماتیک بیانگر این اعتقاد است که طرفین باید اقدامات فوری برای اطمینان از حل و فصل دائمی، جامع، نهایی، قانونی عواقب تجاوز آلمان در سال های ۱۹۳۹-۱۹۴۵ انجام دهند.»

محاسبات صورت گرفته توسط پارلمان لهستان نشان می دهد  که در طول جنگ لهستان در مجموع ۱.۳ تریلیون دلار از دست داده است. این شامل خسارات انسانی نیز می شود وتخمین زده می شد که هر فردی که در طول جنگ جان خود را از دست داد باید معادل ۱۷۵ هزار دلار دریافت کند.

راوم گفت: «غرامت این امکان را می دهد که روابط لهستان و آلمان بر اساس عدالت و حقیقت باشد و منجر به بسته شدن فصل های دردناک گذشته و تضمین توسعه بیشتر روابط دوجانبه و همکاری دوستانه خواهد شد.»

آلمان پیشتر مدعی شده بود که این موضوع با اعلامیه ای سال ۱۹۵۳ که در آن لهستان از غرامت های آلمان صرف نظر کرد مختومه شده بود. «ماتئوس موراویسکی» نخست وزیر لهستان سال ۲۰۱۹، اظهار داشت که بیانیه ۱۹۵۳ توافق  بین لهستان و آلمان شرقی بود که مقامات کنونی آن را به رسمیت نمی شناسند.

لهستان همچنین خواهان بازگرداندن دارایی های بانک های دولتی لهستان است که توسط دولت آلمان در سال های ۱۹۳۹-۱۹۴۵ غارت شده بود.

تهاجم نظامی آلمان به لهستان از یکم سپتامبر سال ۱۹۳۹ در غالب عملیات موسوم به «مورد سفید»  بود که در نزد اکثر تاریخ دانان نقطه شروع جنگ جهانی دوم دانسته می شود. این تهاجم که حدود یک ماه  طول کشید سرانجام  با پیروزی آلمان به پایان رسید.

طی جنگ جهانی دوم شماری از لهستانی ها به ایران کوچ کردند. با وجود  مشکلات موجود، ایران آوارگان لهستانی را پذیرفت و و امکاناتی را برای آنها مهیا کرد. مدارس، موسسات فرهنگی و آموزشی، فروشگاه ها، نانوایی ها، مغازه ها و مطبوعات لهستانی شکل گرفت تا آوارگان لهستانی احساس غربت نکنند. شماری  از پناهجویان  لهستانی به صورت دائم در ایران ماندگار شدند.

پایان پیام/.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط