یک هیأت از چارچوب هماهنگی برای انتخاب رئیس جمهور عراق به اربیل می رود
سرویس بین الملل - نماینده حزب دموکرات کردستان عراق از رایزنی‌های فشرده با حزب اتحادیه میهنی بر سر انتخاب نامزد ریاست‌جمهوری و سفر یک هیأت از چارچوب هماهنگی به اربیل در این راستا، خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «محما خلیل»، نماینده حزب دموکرات کردستان عراق، تصریح کرد که نشست پارلمان برای رأی گیری در خصوص رئیس جمهور طی ماه جاری برگزار خواهد شد و جریان صدر یک شریک اصلی در فرایند سیاسی به شمار می رود و بدون موافقت صدری ها نمی توان دولت آتی را تشکیل داد.

به نوشته وبگاه «السومریه نیوز»، وی تصریح کرد: اختلافاتی بین طرف های سیاسی وجود دارد و این یک پدیده سالم در فرایند دموکراتیک به شمار می رود».

خلیل درباره توافق احزاب کُرد بر سر نامزد ریاست جمهوری توضیح داد: «جلسات آتی میان احزاب کُرد برای تعیین نامزد  پست ریاست جمهوری برگزار خواهد شد».

این عضو حزب بارزانی افزود: «آنچه مانع توافق بر سر نامزد ریاست جمهوری می شود، حقوق حاکمیتی در منطقه و در دولت فدرال است...اما روزهای آینده شاهد اقداماتی فشرده برای تمام شدن این مسئله هستیم.  هیأتی از چارچوب هماهنگی نیز به منطقه کردستان خواهد آمد تا آخرین اقدامات برای تدارک نشست آتی پارلمان و معرفی نامزد ریاست جمهوری صورت گیرد».

وی در خصوص دلیل عدم معرفی نامزد ریاست جمهوری تا پیش از برگزاری نشست آتی، گفت که این امر به دلیل حساسیت موضوع است.

خلیل درباره جریان صدر گفت که سید مقتدی الصدر عراق را ترک نکرده و همچنان یک شریک در پروسه سیاسی به شمار می رود و فراکسیون های سیاسی برای رفتن به سراغ او و گفت وگو به منظور رساندن فرایند سیاسی به ساحل امن توافق دارند. یک هیأت نیز پیش از تعیین موعد نشست بعدی پارلمان به منظور توافق بر سر تشکیل دولت آتی، به دیدار رهبر جریان صدر خواهد رفت.

«جواد الغزالی» نماینده ائتلاف دوله القانون روز گذشته در گفت وگو با وبگاه «السومریه»،گفته بود: «فرایند سیاسی در مسیر درستی پیش می رود و انتظار می رود که کُردها بر سر نامزد ریاست جمهوری به توافق برسند تا پرونده تشکیل کابینه جدید حل شود..طی چند روز آینده و قبل از موعد تظاهرات جدید، بر سر برگزاری نشست جدید پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور  و تکمیل پروسه سیاسی کشور توافق می شود».

وی افزود: «مشکلی که به مانند یک مانع در مقابل تشکیل دولت جدید قرار دارد، عدم توافق کُردها بر سر نامزد ریاست جمهوری است. انتظار می رود که توافق میان کُردها درباره رئیس کاخ ریاست جمهوری السلام، تا پیش از برگزاری نشست چند روز آینده پارلمان، علنی نشود».

شرایط سیاسی عراق از اکتبر سال گذشته میلادی و پس از برگزاری انتخابات پارلمانی متشنج شده و با گذشته یک سال هنوز نخست وزیر و رئیس جمهور جدید انتخاب نشده است. چهارشنبه پیش (۲۸ سپتامبر)، پس از گذشت دو ماه وقفه به دلیل اعتراضات حامیان جریان صدر، نشست پارلمان برگزار شد و محمد الحلبوسی در جایگاه خود ابقاء شد و نائب رئیس او انتخاب شد. هرچند که این امر در فضایی پراز تنش و شلیک دست کم چهار راکت کاتیوشا به سوی ساختمان پارلمان محقق شد. اما با تدابیر امنیتی شدید، سرانجام معترضان، میدان التحریر بغداد را تخلیه کردند و به خانه های خود بازگشتند.

«محمود الحیانی» از رهبران عضو چارچوب هماهنگی از ائتلاف الفتح، یک روز پس از برگزاری موفق نشست پارلمان اعلام کرد که بحران سیاسی کشور رو به پایان است و یک هیأت سه جانبه از سوی حزب دموکرات کردستان، ائتلاف السیاده و چارچوب هماهنگی به زودی به الحنانه می رود. 

وی افزود: چارچوب هماهنگی همچنان به حضور جریان صدر در تشکیل دولت جدید یا دست کم سیر قانونی انتخاب نخست وزیر با موافقت سید مقتدی الصدر،  رهبر جریان صدر پایبند است.

الحیانی افزود: بحران خفه کننده ای که روند سیاسی کشور نزدیک به یک سال شاهد آن بود رو به پایان است. زیرا رهبر جریان صدر با تشکیل دولتی که به شهروندان خدمات ارائه می کند و با توافق همه نیروهای سیاسی تشکیل شود، مخالفت نخواهد کرد.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط