کره شمالی: همه پرسی های الحاق به روسیه مطابق با منشور سازمان ملل برگزار شد
سرویس بین الملل - وزارت خارجه کره شمالی در حمایت از نتایج همه‌پرسی‌های الحاق چهار منطقه از اوکراین به روسیه اعلام کرد این همه‌پرسی‌ها بر اساس منشور سازمان ملل و مطابق با روش‌ها و رویه‌های قانونی برگزار شد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - خبرگزاری رسمی کره شمالی سه شنبه (چهارم اکتبر) وزارت خارجه این کشور گزارش داد مقامات پیونگ یانگ از نتایج همه پرسی ها در خصوص الحاق چهار منطقه جدید به روسیه اعلام حمایت کردند. 

به نوشته تاس، «جو چول سو» رئیس بخش سازمان های بین المللی وزارت خارجه کره شمالی گفت: به اراده ساکنان که خواستار ادغام در روسیه هستند احترام می گذاریم و از موضع دولت روسیه برای ادغام مناطق فوق در ترکیب روسیه، حمایت می کنیم. 

وزارت خارجه کره شمالی افزود: همه پرسی ها بر اساس منشور سازمان ملل که اصول برابری مردم و حق تعیین سرنوشتشان را مشخص می کند و مطابق با روش ها و رویه های قانونی برگزار شد تا اراده ساکنان دو جمهوری (دونتسک و لوهانسک) و دو منطقه (زاپروژیا و خرسون) به طور کامل منعکس شود. 

به گفته این دیپلمات روس، آمریکا در تلاش برای حفظ جهان تک قطبی، از شورای امنیت سازمان ملل سوءاستفاده می کند و در امور داخلی کشورهای مستقل مداخله می کند و حقوق قانونی آن ها را زیر پا می گذارد.

وی با بیان این که آمریکا علیه کشورهای مستقل شامل یوگسلاوی سابق، افغانستان و عراق جنگ افروزی کرد اما شورای امنیت سازمان ملل آن را زیر سوال نبرد،  افزود: روزهایی که آمریکا می توانست از شورای امنیت سازمان ملل به عنوان سپر و ابزار تجاوز برای حفظ برتری خود استفاده کند، هرگز بازنخواهد گشت. 

بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ با برگزاری همه پرسی، جمعه (۳۰ سپتامبر، هشتم مهر) با حضور روسای مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین و خرسون و زاپروژیا در جنوب شرقی این کشور در کاخ کرملین، مراسم امضای اسناد الحاق این مناطق به فدراسیون روسیه با حضور ولادیمیر پوتین برگزار و این مناطق رسماً به خاک روسیه ضمیمه شد. 

پوتین در سخنرانی آغازین این مراسم مردم این مناطق را برای همیشه شهروند روسیه خواند و به آن ها خوشآمد گفت. او در اشاره به رای قاطع آن ها در همه پرسی ها که خواستار جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه شدند، گفت: مردم انتخاب خود را انجام داده اند. دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا سرنوشت مشترکی با روسیه دارند. 

کشورهای غربی و طرف اوکراینی این اقدام را محکوم کرده و رئیس جمهور این کشور بار دیگر درخواست عضویت سریع کی یف در ناتو را مطرح کرد. این درخواست اما با واکنش سرد دبیرکل ناتو و کاخ سفید مواجه شد و تاکید کردند همه ۳۰ کشور عضو این ائتلاف نظامی باید آن را تایید کنند. 

پایان پیام/م

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط