واکاوی رفتار اغتشاش گرانه ضدانقلاب خارج نشین؛ توحش تحت لوای اعتراض
سرویس بین الملل - ضد انقلاب و اغتشاشگران خارج نشین که سال هاست در مقابل تحریم مردم ایران سکوت کرده‌اند این روزها به بهانه اعتراض سیاسی در مقابل سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور تجمع کرده و دست به خشونت زده‌اند تا جایی که با برخورد پلیس این کشورها مواجه شدند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - پس از ناآرامی های اخیر در ایران به بهانه مرگ مهسا امینی، جمعی از اغتشاشگران و ضدانقلاب خارج نشین در تعدادی از کشورها از جمله چند کشور اروپایی اقدام به برگزاری تجمعات خشونت آمیز در مقابل دفاتر نمایندگی ، سفارتخانه ها و بخش های کنسولی سفارتخانه های ایران در این کشورها کرده که به درگیری کشیده و حتی با برخورد پلیس های این کشورها نیز روبرو شد. اغتشاشگران علاوه بر فحاشی و انواع و اقسام رفتارهای وحشیانه، اقدام به پرتاب سنگ و بطری و پاشیدن رنگ به ساختمان های این سفارتخانه ها کرده و با پلیس در این کشورها نیز درگیر شدند.

 

واکاوی رفتار اغتشاش گرانه ضدانقلاب خارج نشین؛ توحش تحت لوای اعتراض

 

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در این باره گفت: در نتیجه تحولات اخیر، در برخی از کشورها و مشخصا تعدادی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی های ما مورد تعرض افراد منتسب به جریان های معاند و ضد انقلاب و گروه های خشونت طلب قرار گرفت و در بخشی از کشورها، مهاجمان موفق شدند در نتیجه عدم وجود حفاظت کافی و عدم توجه اولیه از سوی نیروهای تامین کننده امنیت به برخی از نمایندگی های ما به ویژه در اماکن بیرونی و جدار بیرونی نمایندگی های ما حملاتی صورت داده و بعضی از بخش های نمایندگی مورد تعرض قرار گرفته است. 

واکاوی رفتار اغتشاش گرانه ضدانقلاب خارج نشین؛ توحش تحت لوای اعتراض

 

وی افزود: عده ای در این کشورها به عنوان اعتراض سیاسی به خشونت آمیزترین روش ها متوسل شدند. علاوه به حمله به اماکن دیپلماتیک که براساس مقررات بین المللی و کنوانسیون وین دارای مصونیت هستند، حتی نسبت به استفاده از روش های غیراخلاقی و تهدید دیپلمات ها و ایجاد فضای ناامنی تلاش کردند که فعالیت عادی بعضی از نمایندگی های ما در خارج از کشور را متاثر کنند.

واکاوی رفتار اغتشاش گرانه ضدانقلاب خارج نشین؛ توحش تحت لوای اعتراض

به گزارش فارس، در همین خصوص تعرض به سفارت ایران در استکهلم به احضار کاردار سوئد در تهران در غیاب سفیر این کشور انجامید. البته در این مدت سفرای انگلیس و نروژ و کاردار فرانسه در تهران نیز به وزارت خارجه ایران احضار شدند، سفیر انگلیس به واسطه فضاسازی های خصمانه از سوی رسانه های فارسی زبان مستقر در لندن، سفیر نروژ به خاطر اظهارات مداخله جویانه رئیس پارلمان این کشور درباره تحولات داخلی ایران و کاردار فرانسه هم پس از بیانیه مداخله جویانه وزارت خارجه فرانسه، شرکت سه نفر از وزرای مشاور دولت این کشور در اعتراضاتی در پاریس و اقدام سخیف نشریه شارلی ابدو به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران فراخوانده شدند و اعتراض شدید ایران به این اقدامات و مداخله جویی ها به آنها ابلاغ شد. در پی تعرض به سفارتخانه ایران در بروکسل نیز وزارت خارجه ایران به دولت بلژیک معترض شد.

واکاوی رفتار اغتشاش گرانه ضدانقلاب خارج نشین؛ توحش تحت لوای اعتراض

 

همچنین در این مدت، پلیس سوئیس با آشوبگران ضد ایرانی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر برن برخورد و چند نفر را دستگیر کرد. بالا رفتن تعدادی از آشوبگران از حصار مقابل سفارت ایران و توهین به پرچم جمهوری اسلامی ایران، با واکنش پلیس سوئیس روبرو شد و پلیس این کشور برای متفرق کردن معترضان از گلوله های پلاستیکی استفاده کرد و حتی ۲ آشوبگر که وارد محوطه سفارت ایران شده بودند توسط پلیس سوئیس بازداشت شدند.

پلیس لندن هم در آخرین گزارشی که در این زمینه منتشر کرد اعلام کرد که روز یکشنبه در پی ناآرامی های خشونت آمیز در نزدیکی سفارت ایران در لندن، دست کم پنج افسر پلیس در پی سنگ پرانی و پرتاب بطری و... به شدت زخمی شدند و ۱۲ نفر نیز بازداشت شدند.

 


 

پلیس نروژ هم پنجشنبه هفتم مهر ۹۵ نفر را در جریان اغتشاشات و برهم زدن نظم مقابل سفارت ایران در اسلو بازداشت کرد. بازداشت برخی از این افراد به دلیل خرابکاری و خشونت علیه پلیس از جمله پرتاب سنگ بوده است.

گفتنی است، کشورهای پذیرنده بر اساس کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درباره روابط دیپلماتیک، موظف به تامین امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات های خارجی مستقر در این کشورها هستند و باید در این زمینه پاسخگو باشند. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در این باره بیان کرد: در برخی حوزه های نمایندگی ها، مهاجمان و کسانی که ادعای حمایت از حقوق بشر و ادعای رویکرد سیاسی برای بیان دیدگاه های خودشان را دارند، حتی به مراجعان به نمایندگی ها و بخش های کنسولی ما بی احترامی کرده و فضای رعب را برای شهروندان ایرانی در آنجا ایجاد کردند که مانع شوند که آنها برای دریافت خدمات کنسولی به سفارتخانه ها و بخش های کنسولی مراجعه نکنند. فضای رعب ایجاد کرده و به روش های غیراخلاقی متوسل شدند. این موارد به کشورهای پذیرنده ابلاغ و تذکرات لازم داده و اقدامات تکمیلی در اغلب کشورها انجام شد.

واکاوی رفتار اغتشاش گرانه ضدانقلاب خارج نشین؛ توحش تحت لوای اعتراض

 

در این میان مقامات کشورهای غربی به حمایت از اغتشاشگران پرداختند آنگونه که سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین چهارم مهر ماه در اینستاگرامش نوشت: در اغتشاشات اخیر، رهبران سیاسی آمریکا و بعضا اروپا، رسانه های آنان و نیز رسانه های فارسی معاند مورد حمایت غرب، از یک رخداد غم انگیز در حال بررسی سوءاستفاده کردند و با شعار حمایت از حقوق ملت ایران، در حمایت از اغتشاشگران و برهم زنندگان امنیت ملت سنگ تمام گذاشتند.

اغتشاشگران ضد ایرانی نه تنها در این مدت اقدام به برگزاری تجمعات غیرقانونی مقابل سفارتخانه های ایران در خارج از کشور کردند و خساراتی را به ساختمان های این اماکن دیپلماتیک وارد آوردند، بلکه در برخی کشورها از جمله انگلیس در مقابل مرکز اسلامی انگلیس در لندن نیز حضور یافته و اقدام به کتک کاری و فحاشی به اتباع مسلمان دیگر کشورها کردند. 

 


 

 به دلیل استفاده از الفاظ رکیک فیلم مذکور بدون صدا بارگذاری شده است.

در این ارتباط ناصر کنعانی روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران اظهار داشت: اقداماتی تحت عنوان اعتراض سیاسی در برخی کشورها صورت گرفته، ولی در اعتراض سیاسی دست به خشونت زده و به اماکن دیپلماتیک حمله کردند و انجام وظایف معمول دیپلمات ها را دچار خلل و مشکل کردند. دسترسی شهروندان ایرانی که مدعی دفاع از حقوقشان هستند به اماکن دیپلماتیک و مراکز خدمات کنسولی محدود کرده و تهدید و ارعاب کرده و در برخی موارد خشونت به خرج دادند. به برخی از مراکز اسلامی که سالیان طولانی است در برخی کشورها فعال هستند و جزو مراکزی هستند که از قبل از پیروزی انقلاب در آن کشورها فعال بودند، حمله کردند. به شرکت کنندگان ایرانی و غیرایرانی در مراسم مذهبی در مراکز اسلامی حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و افکار عمومی قضاوت خواهد کرد که این رفتارها ناشی از اعترض سیاسی است؟ رفتارهای مدنی است و رفتارهایی است که در آن کشورهایی که در آن زندگی می کنند به عنوان ارزش های دموکراتیک و مدنی ترویج می شود؟ اگر همان است که شعار می دهند، تکلیف روشن است.

 


 

هفتم مهر ماه ناصر کنعانی در صفحه اینستاگرامش نوشت: در ورای مرزها نیز برخی که حتی یک بار صدای اعتراض آنها نسبت به درد و رنج هموطنان ایرانی شان ناشی از تحریم های وحشیانه و فشار حداکثری دشمن علیه مردم ایران بلند نشده بود، این روزها با تجمعات، کنسرت ها و رقص و پایکوبی و بعضا حمله به سفارتخانه ها، مدعی هستند که می خواهند «صدای مردم ایران» را به گوش جهانیان برسانند!!! صدای رسای مردم ایران از آغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی که آغازگر فشارهای حداکثری دشمنان نیز بود، همچنان این است؛ «ما در زیر بار سختی ها و مشکلات و دشواری ها قد خم نمی کنیم. ما راست قامتان جاودانه تاریخ خواهیم ماند.»

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط