مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس بین الملل - گروهی هفت نفره در حزب کمونیست چین با برخورداری از بیشترین قدرت سیاسی نقش تعیین تعیین کننده ای در حزب حاکم ایفا خواهند کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - این گروه که شی جینپینگ، رئیس جمهوری و دبیرکل حزب کمونیست چین آن را رهبری می کند، ارشدترین بدنه تصمیم گیری در چین است. شی جینپینگ اخیرا پس از یک نشست هفت روزه، برای سومین بار به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد.

این گروه هفت نفره از شی جینپینگ، ژائو لجی و وانگ هونینگ (که از کمیته قبلی ابقا شدند) و چهار عضور جدید با نام های لی کیانگ، سای چی، دینگ شوئه سیانگ و لی شی تشکیل شده است؛ تمامی اعضای این گروه تحت حمایت و سلطه شی جینپینگ قرار دارند.

نیل توماس، یک تحلیلگر ارشد امور چین در گروه اوراسیا در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه بیان کرد: اعضای جدید کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست نشان می دهد که شی جینپینگ در این حزب به قدرتی رسیده که از زمان مائو تسه دونگ (رهبر سابق حزب کمونیست) بی سابقه است.

این تحلیلگر گفت: شی تمامی کرسی های ارشد تصمیم گیری حزب کمونیست را با متحدانش پر کرده و این به او اجازه می دهد که تا آینده ای نسبتا طولانی، بر کل نظام سیاسی کشورش سلطه داشته باشد.

شی جینپینگ

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

این سیاستمدار ۶۹ ساله در کنگره حزب کمونیست بار دیگر به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد و راه خود را برای آغاز سومین دوره ریاست جمهوری اش در ماه مارس سال آینده هموار کرد.

او در سال ۲۰۱۸ محدودیت دو دوره ای ریاست جمهوری در چین را لغو کرد تا بتواند تا هروقت که می خواهد بر این کشور حکومت کند.

شی از آغاز به کار در سال ۲۰۱۲ تا کنون با برنامه های ضدفساد، قدرت را در قبضه گرفته، نقش دولت را در اقتصاد پررنگ تر کرده، ارتش چین را گسترش داده است.

پس از یک دوره تصمیم گیری مشورتی، حالا گفته می شود که سومین دوره ریاست جمهوری شی جینپینگ به معنای بازگشت به حاکمیت یک نفره است.

لی کیانگ

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

این رئیس بخش شانگهای در حزب کمونیست که از افراد مورد اعتماد شی است، حالا به دومین مقام ارشد حزب ارتقا یافته و به احتمال زیاد در جلسات کنگره خلق چین در ماه مارس سال آینده به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب خواهد شد.

اگر این اتفاق بیافتد، یک سنت قدیمی چین شکسته می شود، اینکه کسی که به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود، باید سابقه فعالیت به عنوان معاون نخست وزیر را در کارنامه داشته باشد.

دیدگاه های این چهره نوظهور ۶۳ ساله هم بحث برانگیز است. او در سال جاری منطقه شانگهای را به مدت دو ماه قرنطینه کرد که باعث قطع دسترسی شهروندان آن به غذا و دارو شد.

یانگ ژانگ، یک استادیار در دانشگاه واشنگتن در توییتر نوشت: این انتخاب نشان می دهد که برای ارتقا (در حزب کمونیست) وفاداری مهم تر از محبوبیت است. فاجعه قرنطینه شانگهای نتوانست مانع رشد لی کیانگ شود، زیرا او با وجود همه انتقادات، مستقیما دستورات شی جینپینگ را اجرا کرد.

شی که در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ رئیس دفتر شی جینپینگ بود، از افراد مورد علاقه اوست. شی جینپینگ در آن زمان رئیس منطقه جه جیانگ بود.

ژائو لجی

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

این رئیس سابق نهاد ناظر ضدفساد حزب کمونیست در دفتر سیاس حزب ابقا شده و به مقام شماره سه در این کمیته ارتقا یافت.

منصب پیشین ژائو به عنوان رئیس کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی حزب کمونیست در مقابله با فساد، او را به یک چهره کلیدی در کارزار شی جینپینگ برای همراه کردن اعضای حزب تبدیل کرده است.

ژائو حالا در مسیر ریاست کنگره ملی خلق چین قرار دارد، یک نهاد تشریفاتی قانون گذار که تنها یک بار در سال تشکیل جلسه می دهد و تصمیمات مهم آن پشت درهای بسته توسط این کمیته کوچکش اتخاذ می شود.

این مدیر باسابقه دبیر حزب در دو منطقه بوده و از سال ۲۰۱۲ نیز در کمیته دائمی حضور دارد.

وانگ هونینگ

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

این نظریه پرداز کارکشته از سال ۲۰۱۷ در کمیته دائمی حضور دارد و حالا از جایگاه پنجم، به مهم ترین مشاور شی جینپینگ ترفیع یافته است.

این مرد ۶۷ ساله که به «مغز متفکر پشت تخت حکومت» معروف شده، یک استاد دانشگاه است که ایدئولوژی های سه رئیس جمهوری سابق چین را طرح ریزی کرده است. او همچنین معمار شعار «رویای چین» و مسئول افزایش قطعیت چین در سیاست خارجه اش است.

او در تازه ترین اثر خود به نام «آمریکا علیه آمریکا» استدلال می کند که سقوط ایالات متحده ناگزیر است، زیرا در این کشور ارزش های فرهنگی سرکشی مانند انحطاط و فردگرایی رواج دارد.

سای چی

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

او که وقتی شی جینپینگ مسئول مناطق جه جیانگ و فوجیان بود، تحت فرمان شی کار می کرد، حالا یکی از متحدان نزدیک شی جینپینگ است.

این سیاستمدار ۶۶ ساله به عنوان رئیس منطقه پکن، المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن را به خوبی برگزار کرد و سیاست «کووید صفر» شی جینپینگ را هم به خوبی اجرا کرده، آن هم بدون جنجال هایی که در شانگهای رخ داد.

از او به عنوان یکی از روشنفکران برجسته این حزب یاد می شود که از دانشگاه نورمال شهر منطقه فوجیان مدرک دکترای اقتصاد سیاسی گرفته است. سای چی همچنین خود را به عنوان یک مدیر توانمند، ثابت کرده است.

او به عنوان رئیس دبیرخانه عمومی حزب کمونیست فعالیت کرده و بر امور روزانه این حزب نظارت خواهد داشت.

شوئه سیانگ

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

ارتقای این سیاستمدار ۶۰ ساله به کمیته دائمی برای بسیاری از تحلیلگران قابل پیش بینی بود.

او که از سال ۲۰۱۷ رئیس دفتر مرکزی حزب کمونیست است، یکی از مهم ترین مناصب بوروکراتیک این حزب را در اختیار داشته و کنترل زیادی بر اطلاعات و دسترسی به مقامات کسب کرده است. دینگ معمولا یکی از اندک مقاماتی است که در نشست های حساس در کنار دبیرکل حزب حضور دارد و به همین دلیل به او لقب «آلتِر ایگوی شی» ( شی دوم) و «رئیس دفتر شی» را داده اند.

دینگ هرگز در سطح منطقه ای و فرمانداری فعالیت نکرده و به نظر می رسد عضویتش در این شورا تنها پاداش وفاداری به شی جینپینگ باشد.

او در سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ که شی رئیس منطقه شانگهای بود، تحت نظر وی فعالیت می کرد. شی در سال ۲۰۱۳ او را به پکن منتقل کرد تا منشی شخصی خودش باشد.

لی شی

مهره های قدرتمند و پرنفوذ شی جین پینگ کیستند؟

لی شی رئیس منطقه گواندونگ است و انتخاب او به عنوان عضو کمیته برای ناظران عجیب نبود.

این سیاستمدار ۶۶ ساله که او را از نزدیکان و افراد مورد اعتماد شی جینپینگ می دانند، از دهه ۱۹۸۰ میلادی که منشی یکی از نزدیکان پدر شی جینپینگ بود، با او آشنا شد. او همچنین یک پایگاه قدرت در شانشی، منطقه اجدادی شی جینپینگ ایجاد کرد.

او حالا به عنوان رئیس کمیته مرکزی نظارت انضباطی انتخاب شده است، کمیته ای که نهاد نظارتی ضدفساد حزب کمونیست بوده و از قدرت بالایی برخوردار است.»

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط