دیگر آزمایش کرونا نمی خواهیم!  -  اعتراضات چینی های خشمگین به شدت یافتن محدودیت های کووید در شانگهای و پکن
سرویس بین الملل - اعتراضات به محدودیت‌های شدید برقرارشده برای مهار شیوع کرونا در چین که با یک آتش‌سوزی مرگبار در غرب این کشور همراه شده و برای سومین روز پیاپی ادامه پیدا کرده و به چندین شهر در این کشور گسترش یافته است، یکشنبه شب به زدوخورد میان صدها تظاهرکننده و پلیس انجامید.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز این موج نافرمانی مدنی از هنگام به قدرت رسیدن رئیس جمهور شی جین پینگ در یک دهه پیش بی سابقه است در نتیجه شدت یافتن استیصال مردم از ادامه یافتن اجرای سیاست شاخص «کووید-صفر» در چین سه سال پس از شروع پاندمی کرونا است. تداوم اجرای این سیاست آسیب سنگینی به این دومین اقتصاد بزرگ جهان زده است.\

دیگر آزمایش کرونا نمی خواهیم!  -  اعتراضات چینی های خشمگین به شدت یافتن محدودیت های کووید در شانگهای و پکن

تظاهراتی نادر پکن پایتخت چین در اعتراض به سیاست های سختگیرانه مهار کرونا و یابود قربانیا آتش سوزی در شهر ارومچی در ایالت سین کیانگ در غرب این کشور

یکی از معترضان در شانگهای، کانون مالی چین، به نام شوآن شیائو گفت: «من فقط به خاطر عشق به کشورم در این جا هستم، اما دولتم را دوست ندارم...من می خواهم بتوانم آزادانه بیرون بروم، اما نمی توانم. سیاست کووید-۱۹ یک بازی است و بر اساس علم یا واقعیت نیست.»

معترضان روز یکشنبه در شهرهای ووهان و چنگ دو هم به خیابان آمدند. گروه های کوچکی از مردم  هم در پکن تجمعات صلح آمیزی همراه با روشن کردن شمع برگزار کردند و دانشجویان در شمار بسیاری از پردیس های دانشگاهی در سراسر چین در این آخر هفته برای تظاهرات گرد آمدند.

این تظاهرات پس از اعتراضات رخ داده به دنبال آتش سوزی یک برج مسکونی در شهر ارومچی، پایتخت منطقه سین کیانگ در شمال غرب چین رخ می دهد. ویدئوهایی این حادثه که در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شدند، به اتهام هایی در این باره انجامید که قرنطینه های عمومی عاملی در این آتش سوزی بوده اند که به کشته شدن ۱۰ نفر انجامید. مقامات شهر ارومچی در کنفرانسی خبری در ساعات اولیه روز شنبه این موضوع را که اقدامات برای مهار شیوع کووید مانع از گریز ساکنان و اقدامات نجات شده است، رد کردند. بسیاری از ساکنان این شهر تحت یکی از طولانی مدت ترین قرنطینه های عمومی در چین بوده اند که مانع از خروج آنها از خانه هایشان در طول صد روز گذشته شده است.

پلیس صبح شنبه در شهر شانگهای در خیابان ولومچی که از نامش را از شهر ارومچی گرفته است و مردم پس از روشن کردن شمع به یادبودن قربانیان آتش سوزی به اعتراض پرداختند، حضوری سنگین داشت.

تا بعدازظهر شنبه صدها نفر در این منطقه گرد آمدند و با پلیس که در تلاش بود آنها را پراکنده کند، به زدوخورد پرداختند. مردم در این  گردهمایی صفحات سفید کاغذ را برای ابراز اعتراضشان بالا نگهداشته بودند.

بر اساس گفته شاهدان عینی و ویدئوهای پست شده در رسانه های اجتماعی در ساعات اولیه روز یکشنبه در موردی نادر از اعتراض عمومی به مقامات چین، گروهی بزرگی از افراد در این منطقه شعار «مرگ بر حزب کمونیست چین و مرگ بر شی جین پینگ» سر دادند.

بر اساس ویدئوهای تاییدنشده پست شده در رسانه های اجتماعی، دنبال آتش سوزی مرگبار روز پنجشنبه در شهر ارومچی نیز گروه های از مردم به خیابان آمدند و شعار «به قرنطینه پایان ددهید» سر دادند و مشت های گره کرده شان را بالا بردند.

همچنین بر اساس ویدئوهای منتشرشده در رسانه های اجتماعی جمعیت بزرگی در روز یکشنبه در چنگ دو، کلانشهر واقع در جنوب غرب چین به خیابان ها آمدند و با نگهداشتن صفحه های سفید کاغذ با اشاره به ادامه حکومت شی با کنار گذاشتن محدودیت دوره های انتخاب به عنوان رئیس جمهوری، فریاد زدند: «ما حاکم مادالعمر نمی خواهیم. ما امپراتور نمی خواهیم.»

در شهر مرکزی ووهان که نیز پاندمی کرونا از آن آغاز شد، ویدئوهای پست شده در رسانه های اجتماعی صدها نفر از ساکنان را نشان می دهند که به خیابان های آمده اند و موانع فلزی را خرد می کنند، چادرهای آزمایش کووید را به هم می زنند و خواستار پایان دادن به قرنطینه هستند.

از جمله شهرهای دیگری در چین که شاهد اعتراضاتی مشابه بودند، شهر لانژو رد شمال غرب این کشور بود که ویدئوهای پست شده در رسانه های اجتماعای ساکناش را نشان می دهند که در روز شنبه به خیابان آمدند و چادرهای آزمایش کووید را واژگون و دکه های آزمایش کرونا را خرد کردند. این معترضان گفتند که حتی با وجود نبودن مورد مثبتی از آزمایش کرونا تحت قرنطینه عمومی قرار داده شده بودند.

در دانشگاه معتبر تسینگوآ در پکن نیز بر اساس تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در رسانه های اجتماعی روز یکشنبه ده ها نفر اعتراض صلح آمیزی را بر ضد محدودیت های کووید برگزار کردند که در طی آن سرود ملی چین را خواندند.

دو تظاهرات ظاهرا خودجوش نیز در ساعات پایینی روز یکشنبه در محله چائویانگ پکن رخ داد. در یکی از آنها مردم صفحات سفید کاغذ را به نشانه اعتراض در دست داشتند. در دیگری جمعیت شعارهایی مانند «ما دیگر ماسک نمی خواهیم، ما ازادی می خواهیم. ما آزمایش کرونا نمی خواهیم، ما آزادی می خواهیم» سر دادند.

چین با وجود آنکه اغلب کشورهای جهان محدودیت های مربوط به کرونا را لغو کرده اند، همچنان به اجرای سیاست کووید-صفر شی جین پینگ ادامه می دهد. با اینکه شمار موارد عفونت کرونا در چین در مقایسه با معیارهای جهانی پایین است، شمار موارد بیماری کووید-۱۹ در این کشور در روزهای اخیر به طور بی سابقه ای افزایش یافته است و در روز یکشنبه حدود ۴۰۰۰۰ مورد جدید عفونت شناسایی شد و موجی از قرنطینه های بیشتر در شهرهایی در سراسر چین را به دنبال آورد.

از هنگامی که ساکنان شهر ۲۵ میلیون نفر شانگهای در ابتدای امسال دو ماه را در قرنطینه عمومی گذراندند، ظاهرا مقامات چینی قرنطینه های هدفمندتری را برای مقابله با کووید به اجرا درآورده اند، اما این اقدام با چالش اوج گیری شمار عفونت ها در آستانه ورود کشور به فصل زمستان و شیوع سویه بسیار واگیر اُمیکرون کرونا روبرو شده است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط
ناشناس ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۲
خوب یه فیلم از تظاهرات مردم چین میذاشتی

ناشناس ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۶
مردم باید زودتر اقدام میکردن

آخرین اخبار سرویس بین الملل