روابط تل آویو-واشنگتن، گروگان ارتدوکس ها  -  خاخام دوو لیور، رهبر معنوی کابینه نتانیاهو کیست؟  -  گزینه تحریم روی میز
سرویس بین الملل - برنامه‌های چهره‌های تندروی کابینه نتانیاهو می‌تواند واشنگتن را هم رو در روی تل‌آویو قرار دهد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - وقتی بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب دست راستی لیکود در انتخابات اخیر پارلمانی رژیم صهیونیستی در اول نوامبر(درست یک ماه پیش) پیروز شد، همه می دانستند که چالش بعدی او ایجاد کابینه جدید است. نتانیاهو برای تشکیل کابینه نیازمند حمایت بیش از ۶۰نماینده در پارلمان(کنست) است اما تعداد کرسی های حزب لیکود فقط ۳۲کرسی است. از این رو نتانیاهو  ناچارا به سمت ائتلاف با ۳حزب راست افراطی و به شدت تندروی «صهیونیسم دینی»، «قدرت یهود» و «اتحاد یهودیت توراتی» حرکت کرده است تا با ائتلاف با این ۳حزب، تعداد کرسی های خود را به ۶۴کرسی برساند و بتواند کابینه مورد نظر خویش را تشکیل دهد.

ائتلاف با این ۳حزب افراطی برای نتانیاهو مانند یک قمار بزرگ است. او از طریق بخشش سهمی از کابینه به رهبران افراطی، می تواند برخی از اهداف داخلی خود را جامه عمل بپوشاند، اما تردیدی نیست که تشکیل کابینه راست افراطی نتانیاهو، تل آویو را با مشکلات بزرگی در سیاست خارجی به ویژه در ارتباط با آمریکا روبه رو خواهد کرد.

سهم خواهی تندروها

بزالل اسموتریچ، رهبر حزب افراطی صهیونیسم دینی پس از پیروزی در انتخابات از نتانیاهو وزارت جنگ را طلب کرد، اما نتانیاهو به او وزارت دارایی را پیشنهاد کرد. در نهایت اسموتریچ هفته گذشته با ارسال پیامی به نتانیاهو ضمن عقب نشینی از خواسته قبلی خود، اعلام کرد که حاضر است از کرسی وزارت جنگ چشم پوشی کند، مشروط به آنکه نتانیاهو پست وزارت دارایی را همراه با اختیارات گسترده ای که از وزارت جنگ به آن منتقل می شود، به او بسپارد. نتانیاهو می داند که اسموتریچ برای کابینه او دردسرساز است و طرح های بسیار خطرناکی را در سر دارد، از همین رو وزارت دارایی را به جای وزارت جنگ به او پیشنهاد کرده است، اما با مشخص شدن شرط اسموتریچ برای پذیرش وزارت دارایی، معلوم شد او همچنان مصمم است تا اهداف خود را در قالب وزارت دارایی پیش ببرد. المانیتور در گزارشی می نویسد که اسموتریچ به دنبال کنترل امنیتی در کرانه باختری و تغییر شرایط این منطقه است و این خواسته او ممکن است روابط نتانیاهو با کاخ سفید، پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا را با چالش های جدی روبه رو کند.

اسموتریچ فراتر از آن خواسته است تا پس از ورود به وزارت دارایی، کنترل مدنی کرانه باختری و مناطق فلسطینی نشین را نیز از تشکیلات خودگردان بگیرد و این شرط ها برخلاف تعهدات بین المللی تل آویو است. یک دیپلمات غربی به المانیتور می گوید که درخواست های اسموتریچ برای کنترل کرانه باختری مساوی با مجوز برای خونریزی و خرابی های بیشتر در این منطقه است.

براساس گزارش المانیتور، درخواست اصلی اسموتریچ قانونی کردن وضعیت ده ها شهرک غیرقانونی ساخته شده در دهه های اخیر در سراسر منطقه C کرانه باختری است. منطقه C، یکی از ۳بخش تقسیم شده کرانه باختری است. براساس قرارداد اسلو۲ میان یاسر عرفات و اسحاق رابین در سال۱۹۹۵، قرار بود به تدریج کنترل منطقه C به تشکیلات خودگردان فلسطین واگذار شود، اما تا به امروز هیچ گاه چنین چیزی اتفاق نیفتاده است. منطقه C حدود ۶۱درصد از اراضی کرانه باختری را تشکیل می دهد و تقریبا ۴۰۰هزار شهرک نشین اسرائیلی و حدودا ۳۰۰هزار فلسطینی را در خود جای داده است.

اسرائیل از زمان تصرف منطقه C در ۵۵سال پیش، از الحاق رسمی این منطقه به دلیل فشارهای بین المللی پرهیز کرده و این منطقه را براساس قوانین نظامی و توسط ارتش مدیریت می کند. کشورهای غربی براساس توافق اسلو، شهرک سازی ها در منطقه C کرانه باختری را غیرقانونی می دانند، اما اکنون اسموتریچ خواستار نهایی کردن الحاق بخش C به دیگر مناطق اشغالی و صدور سند رسمی و قانونی برای شهرک نشینان این منطقه است. این هدف اسموتریچ در تضاد کامل با وعده آمریکا به فلسطینی ها در توافق اسلو قرار دارد و اجرایی شدن این موضوع روابط تل آویو با واشنگتن را با چالش جدی روبه رو خواهد کرد.

البته فقط اسموتریچ نیست که خواسته های پرچالشی را از نتانیاهو دارد. ایتمار بن گویر، رهبر حزب قدرت یهودی نیز که به تازگی با نتانیاهو بر سر کنترل وزارت امنیت داخلی به توافق رسیده، از او خواسته است تا کنترل کامل پلیس امنیت مرزی را از ارتش به وزارت امنیت داخلی منتقل کند. براساس گزارش المانیتور، پلیس امنیت مرزی، کنترل بخش های اصلی کرانه باختری را برعهده دارد و بن گویر با نظارت پلیس امنیت مرزی در واقع به دنبال کنترل کامل کرانه باختری است.

دست بسته نتانیاهو

دست نتانیاهو برای مقاومت در برابر خواسته تندروها چندان هم باز نیست. اگر او نتواند با شرکای تندروی خود به ائتلاف برسد، پنجمین انتخابات تل آویو در ۴سال گذشته بار دیگر با بن بست روبه رو خواهد شد و احتمال شکست در تشکیل کابینه جدی است. زمان نتانیاهو برای تشکیل کابینه یک ماه است و اکنون او کمتر از ۲هفته دیگر زمان دارد که بتواند کابینه تشکیل دهد. اگر در این مدت نتانیاهو موفق به تشکیل کابینه نشود، ماموریت تشکیل کابینه به رقبای او واگذار خواهد شد و این آن چیزی نیست که نتانیاهو بتواند بپذیرد. نتانیاهو با تشکیل کابینه تلاش دارد پرونده فساد خود در دستگاه قضایی تل آویو را مختومه کند و اگر کابینه نتانیاهو تشکیل نشود، بی بی ناگزیر خواهد بود که پرونده های فساد و رشوه خود را در دادگاه دنبال کند.

گزینه تحریم روی میز

تأثیری که قدرت گیری راست گرایان مانند اسموتریچ و بن گویر بر روابط رژیم صهیونیستی با آمریکا برجای خواهد گذاشت، حتی تا آنجاست که برخی پیش بینی کرده اند که کاخ سفید شاید به سمت تحریم برخی وزرای کابینه نتانیاهو برود. دیوید ماکوفسکی از مؤسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک که در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، روی مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین کار می کرد، به وب سایت ان پی آر می گوید: «به نظر من آمریکا احتمالا بن گویر را تحریم خواهد کرد. مقامات واشنگتن به شدت در حال بررسی این موضوع هستند.»

در مقابل، در تل آویو هم تلاش می شود تا تبعات قدرت گیری تندورها در رابطه با آمریکا به حداقل برسد. براساس گزارش ان پی آر، دنی دانون، از متحدان نتانیاهو که امیدوار است رئیس بعدی کنست شود، گفته است که اسرائیل روابط خوب با دولت بایدن را حفظ خواهد کرد، زیرا این نتانیاهو است که مسئول این روابط خواهد بود، نه بن گویر. حتی افرادی در تل آویو نسبت به روی کارآمدن تندورها نگرانند؛ ازجمله سارا گرینبرگ که از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به عنوان مشاور نتانیاهو در امور خارجی مشغول بود، در مورد حضور افراط گرایان در کابینه آتی هشدار داده است.

خاخام دوو لیور، رهبر معنوی کابینه نتانیاهو

خاخام دوو لیور به دلیل نفوذ بر کابینه بنیامین نتانیاهو، اخیرا در تل آویو در کانون توجه قرار گرفته است. از لیور به دلیل عقاید بسیار افراطی به عنوان رهبر معنوی راستگرایان حاضر در کابینه آینده نتانیاهو یاد می شود.

او طرفدار پاکسازی قومی مسلمانان و اعراب در فلسطین است و در انتخابات پارلمانی اخیر از اسرائیلی ها خواسته بود که به احزاب راستگرا به رهبری اسموتریچ و بن گویر رأی بدهند. برخلاف بسیاری از خاخام های ارتودکس، لیور صراحتاً در مورد مسائل سیاسی صحبت می کند و بارها تأکید کرده که سرزمین غربی اسرائیل (به معنای تمام سرزمین تاریخی فلسطین) فقط به یهودیان تعلق دارد. او همچنین مدعی است که سرزمین شرقی (کشور امروزی اردن) نیز متعلق به یهودیان است، هرچند آن منطقه را کمتر مقدس می داند. او خروج از هر بخشی از «سرزمین غربی اسرائیل» را گناه می داند.

لیور از ساخت شهرک های غیرقانونی در خاک فلسطین و کرانه باختری حمایت می کند و حق فلسطینی ها را برای داشتن زمین، به رسمیت نمی شناسد. در سال ۲۰۱۴، در بحبوحه تهاجم رژیم صهیونیستی به نوار غزه، لیور حکم پساک هالاچا (حکم مذهبی یهودی) را صادر کرد و با صدور مجوز تخریب کل نوار غزه، از سربازان صهیونیستی خواست تا تمایزی میان نظامیان و غیرنظامیان در نوار غزه قائل نشوند. او در حکم دینی خود گفت: «کشتن غیرنظامیان و ویران کردن غزه اشکالی ندارد.» این خاخام تندرو ادعا دارد که اسرائیل باید از اعراب پاک شود، اما با وجود این تفکرات نژادپرستانه هیچ گاه پلیس رژیم صهیونیستی تحقیقات جدی برای پیگرد او انجام نداده است. لیور همچنین در سال ۲۰۱۵از حملات گروه تروریستی داعش در پاریس حمایت کرد و گفت: «اروپایی های غرق در خون به خاطر آنچه با ما در ۷۰سال پیش کردند، اکنون سزاوار اقدامات شرورها هستند.»

منبع: روزنامه همشهری

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط